برنامه سوها تا آبشار لاتون 97/3/24

بیشترین فعالیت : اورمان

24 خرداد 1397
  • 2.5 روزه
  • 120,000 تومان
  • ظرفیت محدود

دریاچه سوها و آبشار لاتون کجاست؟

سوها

سوها (که سوآ هم تلفظ می‌شود) نام روستایی کوچک در 32 کیلومتری شرق اردبیل، واقع در شهرستان نمین است. به علت زیادی آب در اطراف روستا، نام روستا را سوها انتخاب کردند. روستاهای همسایه سوها عبارتند از نیارق (نیارا)، حور و سقّزچی (ساقّیچی). بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت این روستا ۱۷۸۳ نفر با ۳۴۵ خانوار بوده‌است.

photo ۲۰۱۷ ۰۶ ۰۷ ۰۰ ۴۷ ۳۳ - برنامه سوها تا آبشار لاتون 97/3/24
آب روستای سوها از چشمه‌‌های منطقه تامین می‌شود و غلات و حبوبات از محصولات این منطقه است. شغل عمده مردم روستای سوها زراعت و گله‌داری است.
در نزدیکی روستای سوها، آبگیری کوچک و بسیار زیبا با همین نام قرار گرفته است. این منطقه که در واقع نقطه شروع جنگل های استان گیلان است با داشتن آب و هوایی خنک بسیار مورد توجه طبیعت دوستان واقع شده و یک مقصد گردشگری رویایی برای همه‌ی طبیعت‌گردان است.
دسترسی به روستای سوها از طریق جاده ارتباطی شهرستان اردبیل به بریس، نیارق و در نهایت سوها امکانپذیر است. کمتر از ۵ کیلومتر انتهایی از روستای سوها تا دریاچه خاکیست که به راحتی با ماشین های معمولی قابل عبور است.

photo ۲۰۱۷ ۰۶ ۰۶ ۲۰ ۱۸ ۴۲ - برنامه سوها تا آبشار لاتون 97/3/24


آبشار لاتون

آبشار لاتون در استان گیلان، ۱۵ کیلومتری جنوب شهرستان آستارا، شهر لوندویل روستای کوته کومه جای گرفته‌است. ارتفاع تقریبی آبشار لاتون ۱۰۵ متر است که به لحاظ بلندی، در راستای مرتفع‌ترین آبشارهای ایران به حساب می‌آید.
علاوه بر آبشار اصلی، آبشاری دیگر در ۱۰ متری آن قرار دارد که ۶۵ متر ارتفاع دارد و سرریز آب آن نسبت به آبشار اصلی بیشتر و پر عرض‌تر است. در بالا دست آبشار بزرگ لاتون، سه حوض بزرگ طبیعی با سه آبشار ۱۰ متری وجود دارد که از زیبایی‌های بی‌نظیر و منحصربه‌فرد منطقه لاتون است.

photo ۲۰۱۷ ۰۶ ۰۷ ۰۰ ۴۶ ۲۷ - برنامه سوها تا آبشار لاتون 97/3/24برای رسیدن به آبشار ابتدا به شهر لوندویل در مسیر جاده تالش به آستارا رفته و سپس راه فرعی در جهت جنوب را در پیش بگیرید تا بعد از چند کیلومتر به روستای کوته کومه برسید. برای رسیدن به آبشار باید راه مالرویی به طول تقریبی 6 کیلومتر را در دل جنگل‌های زیبای منطقه را طی کنید که در این مسافت چهار ساعته در حدود ۷۵۰ متر ارتفاع زیاد می‌شود. برای طی مسیر بهتر است از راهنمایان محلی استفاده کنید تا از مسیر آبشار در جنگل منحرف نشوید. یادتان باشد هوای منطقه تقریبا گرم و شرجی است.

photo ۲۰۱۷ ۰۶ ۰۷ ۰۱ ۵۰ ۰۷ - برنامه سوها تا آبشار لاتون 97/3/24مسیر صعود آبشار، تپه‌هایی جنگلی و بسیار زیباست که در طول مسیر چشمه‌های فراوان با آبی خنک و نوشیدنی دیده می‌شود. انتهای مسیر نیز دارای پرتگاه‌هایی خطرناک و مرگبار است. آبشار از فاصلهٔ ۵۰۰ متری قابل رویت است.
پس از گذشتن از این جنگل پردرخت، وارد کوهستان و سپس مراتع می شوید که به حدفاصل این دو نوع اکوسیستم اصطلاحا «اکوتون» می‌گویند.
در حاشیهٔ آبشار یکی از زیباترین جنگل‌های متراکم بکر و دست‌نخوردهٔ گیلان با انبوهی از درختان آلو، به، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی وجود دارد که در ۹ ماه از سال سرسبزی و زیبایی خود را حفظ می‌کند. از تنوع جانوری اطراف آبشار نیز می‌توان به گرگ، گراز، خرس (نادر)، جوجه تیغی، اسب، گاو، و… اشاره کرد.

photo ۲۰۱۷ ۰۶ ۰۷ ۰۰ ۴۶ ۵۵ - برنامه سوها تا آبشار لاتون 97/3/24
این آبشار از دامنه‌های شرق کوه اسپیناس”اسپینه” سرچشمه گرفته و به رودخانه‌ی لوندویل که با طول ۱۷ کیلومتر خود نیز از کوه اسپیناس سرچشمه گرفته سرازیر می‌شود و با شیب تندی به سمت کوته کومه و لوندویل حرکت کرده و در آخر وارد دریای خزر می‌شود.


از سوها به لاتون!

اگر می خواهید تجربه‌ای متفاوت از آبشار لاتون را داشته باشید، پیشنهاد ما پیاده‌روی از مسیر دریاچه سوها به سمت آبشار لاتون است. طول مسیر از دریاچه سوها تا آبشار حدودا هفده کیلومتر است و مسیر دسترسی به این آبشار از سمت سوها، مسیری مشکل‌تر و طولانی‌تر از مسیر اصلی آن است اما زیبایی و بکر بودن ویژگی این مسیر است. این مسیر از میان جنگل‌های بکر و زیبای استان اردبیل و گیلان می‌گذرد و در مسیر مراتع پر گل، صخره‌های جنگلی، پاکوب‌هایی که از بین درختان فندق عبور می‌کند و دالان‌های جنگلی بسیار زیبا را خواهید دید.

photo ۲۰۱۷ ۰۶ ۰۷ ۰۰ ۴۷ ۴۷ - برنامه سوها تا آبشار لاتون 97/3/24
شما مسیراتان را از دریاچه سوها در راستای ناحیه رویشی ایرانی-تورانی شروع خواهید کرد. در روز اول حدود 6 ساعت پیاده‌روی خواهید داشت. دامنه قله اسپیناس که بلندترین قسمت تالش است در مسیر امروز شما قرار دارد، اگر زرنگ باشید می‌توانید در هنگام استراحت همسفرانتان، قله را هم در 20 دقیقه صعود کنید. شب اول را در ییلاق لاتون استراحت خواهید کرد و در روز دوم 8 ساعت پیاده روی خواهید داشت. 3 ساعتی طول خواهد کشید که به آبشار رفیع لاتون برسید و پس از آن از راه جنگلی به سمت روستای کوته کومه سرازیر خواهید شد. در این برنامه روز اول شما در حال ارتفاع گرفتن در میان دشت‌ها هستید و روز دوم در حال کاهش ارتفاع در میان جنگل‌های هیرکانی، تجربه‌ای که در برنامه‌های خلخال به اسالم و نئور به لیسار نیز می‌توانید دنبالش باشید. همچنین تفاوت اقلیم و اکوسیستم مختلف منطقه‌ شما را به شگفتی وا می‌دارد.

photo ۲۰۱۷ ۰۶ ۰۷ ۰۱ ۴۹ ۵۱ - برنامه سوها تا آبشار لاتون 97/3/24

برنامه سفر

روز اول
ساعت 21 تبریز را برای یک سفر مهیج به سمت دریاچه سوها ترک می‌کنیم.
روز دوم
صرف صبحانه که بر عهده گروه می باشد در کنار دریاچه سوها.
بارگیری وسایل و ارسال به محل کمپ توسط نیسان که بر عهده گروه می باشد.
حرکت به محل کمپ به مدت تقریبی 8 ساعت و بازدید از دشت های زیبا و دالان بهشتی.
برپایی کمپ با فاصله نیم ساعته از آبشار لاتون.
بازدید از آبشار و استراحت در کنار آبشار لاتون به مدت 1 ساعت.
بازگشت به محل کمپ و صرف عصرانه و استراحت کنار همنوردان.
برپایی آتش و شب نشینی کنار آتش و صرف شام.
روز سوم
صرف صبحانه که برعهده گروه می باشد در محل کمپ گروه.
جمع آوری کمپ و بارگیری وسایل و ارسال به کته کومه توسط نیسان که بر عهده گروه می باشد.
حرکت به سمت کته کومه یه مدت تقریبی 2 ساعت.
استراحت به مدت 1 ساعت در کته کومه و حرکت به سمت گردنه حیران.
استراحت و صرف بلال و چای که بر عهده اعضا می باشد.
حرکت به سمت تبریز
شرایط و مقررات مهم
  1. برنامه‌های اعلام شده با توجه به شرایط آب و هوایی و سایر عوامل محیطی یا فنی قابل جابجایی است.
  2. جهت جلوگیری از آلودگی محیط زیست از آوردن هرگونه ظروف یک‌بار مصرف خودداری فرمائید.
  3. لطفا با دقت کامل برنامه سفر، خدمات تور و اطلاعات تکمیلی را مطالعه نموده و در مورد هرگونه ابهام از بخش پشتیبانی اطلاعات لازم را دریافت نمائید.
  4. جهت راحتی خود و همسفران با کوله یا چمدان مسافرتی حداکثر ۱۵ کیلوگرمی مسافرت نمائید.

در صورتی‌که به هر دلیلی امکان ثبت‌نام آنلاین برای شما میسر نبود می‌توانید پس از تماس تلفنی و اطمینان از امکان‌پذیر بودن ثبت‌نام، مبلغ این سفر را به حساب زیر واریز و مشخصات فیش واریزی خود را از طریق تماس تلفنی به همکاران ما اطلاع دهید.

نام بانک شماره حساب شماره کارت صاحب حساب
بانک شهر - 5047-0610-4220-1372 حامد محمد زاده نبیی

نظرات بسته شده است.