برنامه کویر مرنجاب 97/08/15

١۵ آبان 1397
  • 3.5 روزه
  • 275,000 تومان
  • ظرفیت محدود

کویر مرنجاب کجاست؟

 

کویر مرنجاب در استان اصفهان، شهر کاشان و شمال شهرستان آران و بیدگل قرار گرفته است. مرنجاب نام یک کاروانسرا و قنات متعلق به دوران صفویه بوده و مناطق کویری اطراف آن هم به همین نام شهرت پیدا کرده‌اند. مسیرهای مختلفی برای رفتن به کویر مرنجاب وجود دارد مانند مسیر خالدآباد از توابع شهرستان ابوزیدآباد در جنوب شرقی کاشان، یا مسیر گرمسار. اما بهترین و متداول‌ترین راه برای رفتن به این منطقه از سمت شهر کاشان است. در این مسیر ابتدا باید وارد جاده‌ای بشوید که به سمت شهرستان آران و بیدگل می‌رود. بعد از گذشتن از پادگان ارتش (سمت راست) و جاده کارخانه فولاد، جاده اصلی تمام می‌شود. وقتی از مسجد هلال‌بن علی بگذرید، وارد یک مسیر باریک به سمت جاده خاکی مرنجاب می‌شوید. ابتدای این جاده خاکی یک تابلو و یک کیوسک قرار دارد که مسیر جاده را نشان می‌دهند. این جاده خاکی مستقیما شما را به مرنجاب می‌رساند.

تجربه دل‌انگیز قدم زدن در تپه‌های شنی مرنجاب!
کویر مرنجاب

 

چرا کویر مرنجاب خاص است؟

مرنجاب در مسیر جاده ابریشم قرار دارد و کاروانسرای آن در گذشته مسیر ارتباطی میان خراسان و اصفهان بوده است. این کویر جزو معدود کویرهایی است که گونه‌های جانوری و پوشش گیاهی مختلف در آن می‌بینید زیرا شرایط اقلیمی ‌این منطقه باعث می‌شود آب و غذای کافی برای زندگی حیوانات و گیاهان تامین شود؛ حیواناتی مانند روباه شنی، گربه شنی، بزمجه، آفتاب‌پرست، تیهو، عقاب، شاهین و پوشش گیاهی شامل گیاهان شورپسند مانند درخت‌های گز، تاق، ارته، اسکنبیل، دم‌گاوی و بوته‌های قیچ از جمله این حیوانات و گیاهان هستند. تپه‌های شنی بلند و درختچه‌های تاق و گز این منطقه را به یکی از زیباترین مناطق کویری ایران تبدیل کرده است. دریاچه‌ نمک و آسمان پرستاره شب هم ترکیب زیبایی‌های مرنجاب را کامل کرده‌اند. دیدن مرنجاب یکی از بهترین خاطرات را در سفر به کویرهای ایران برای‌تان می‌سازد.

کویر مرنجاب
کویر مرنجاب

 

اینجا چه می‌بینیم؟

وقتی وارد جاده خاکی به سمت مرنجاب بشوید تا زمانی که به کاروانسرای عباسی منطقه برسید حدودا 40 کیلومتر راه در پیش دارید. در این مسیر درختچه‌های گز و تاق را می‌بینید که برگ‌هایی شبیه به ماکارونی دارند و داخل آن‌ها پر از آب است. شترهای این منطقه برای رفع تشنگی از آب درختان استفاده می‌کنند. زیر این درخت‌ها به دلیل خنکی محل زندگی بزمجه‌ها و ریشه آنها غذای این حیوانات است. در میانه این مسیر به شیب تندی می‌رسید که به آن «خطب‌شکن» می‌گویند. پس از خطب‌شکن نمکزاری به نام چاه کنجه قرار دارد. در ادامه مسیر، به دوراهی دریاچه نمک می‌رسید. یکی از این راه‌ها برای عبور کامیون‌های حامل نمک‌های تصفیه‌نشده احداث شده. این دریاچه وسیع پوشیده از نمک است. با هر بار بارش و پس از تبخیر آب، نمک‌های دریاچه کرت‌بندی‌های زیبایی به وجود می‌آورند که به آن‌ها شش ضلعی‌های نامنظم بلورهای نمک می‌گویند. این شکل‌ها از بی‌نظیرترین دیدنی‌های دریاچه است. بعد از دیدن دریاچه نمک، دورنمای جزیره سرگردان پیش چشم‌تان خودنمایی می‌کند. این کوه کم‌ارتفاع با یک قشر سفید نمک به طور کامل احاطه شده است. این جزیره از سنگ‌های متخلخل آتشفشانی تشکیل شده و هیچ پوشش گیاهی در آن دیده نمی‌شود. در دامنه این جزیره همیشه ابری از غبار وجود دارد و خطای دید باعث می‌شود شبیه به یک کشتی سرگردان در دریا به نظر برسد. به همین دلیل هم به آن جزیره سرگردان می‌گویند. بعد از جزیره به کاروانسرای عباسی می‌رسید. می‌توانید در کاروانسرای مرنجاب؛ مروارید کویر کمی ‌‌استراحت کنید، و پس از مرور خاطرات این سفر به یادماندنی، برای برگشتن آماده بشوید.

کاروانسرای عباسی، نگینی در قلب کویر.
کاروانسرای عباسی، نگینی در قلب کویر.

کِی به کویر مرنجاب برویم؟

سفر به کویر در هر فصلی زیبایی‌های خاص خود را دارد. اما با خنک شدن هوا سفر به این منطقه طرفداران بیشتری پیدا می‌کند. بهترین زمان سفر به کویر به طور کلی اواسط پاییز و اواخر آبان‌ماه است زیرا مسیر خشک و هوا مطبوع است. در کل، از ابتدای پاییز تا اوایل بهار زمان مناسبی برای سفر به مرنجاب به شمار می‌رود زیرا هوا در این زمان در مقایسه با ماه‌های دیگر معتدل‌تر و خنک‌تر می‌شود.

در سفر به مرنجاب چه چیزهایی با خود ببریم؟

قبل از سفر به هر منطقه‌ای، مخصوصا مناطق کویری، بهتر است ابتدا در مورد نکات و توصیه‌های مهم هنگام سفر اطلاعات کافی داشته باشید و با آمادگی کامل سفر خود را آغاز کنید. برای سفر به منطقه کویر مرنجاب حتما از راهنمایان این منطقه کمک بگیرید توصیه ما این است که هرگز به تنهایی به کویر سفر نکنید. سفر با تور انتخاب مناسبی برای دیدن کویر است. در سفر به مرنجاب کفش مناسب پیاده‌روی یا صندل طبیعت‌گردی به همراه داشته باشید. به جز غذا و آب آشامیدنی، به همراه داشتن مواد مغذی سبک مانند مغز بادام برای چنین سفرهایی مناسب است. در سفر به مرنجاب، مخصوصا در فصل سرد، حتما لباس گرم و مناسب به همراه داشته باشید. به علاوه، هر زمان که به کویر سفر می‌کنید عینک آفتابی یا کلاه نقاب‌دار هم همراه خود ببرید. البته دوربین عکاسی هم یادتان نرود؛ در کویر مرنجاب قرار است تصاویر زیبای بسیاری ثبت کنید.

و اما نکته‌ آخر: کویر مرنجاب گنجینه‌ طبیعی ایران است. مانند یک گردشگر حرفه‌ای از این گنجینه مراقبت کنیم و یادمان باشد حتما کیسه‌ زباله همراه‌ داشته باشیم تا کویرمان پاکیزه بماند.

 

گردآوری : باشگاه کوهنوردی اورمان

برنامه سفر

برنامه
ساعت 5 بامداد تبریز را برای یک سفر مهیج به سمت ارومیه ترک می‌کنیم.
شرایط و مقررات مهم
  1. برنامه‌های اعلام شده با توجه به شرایط آب و هوایی و سایر عوامل محیطی یا فنی قابل جابجایی است.
  2. جهت جلوگیری از آلودگی محیط زیست از آوردن هرگونه ظروف یک‌بار مصرف خودداری فرمائید.
  3. لطفا با دقت کامل برنامه سفر، خدمات تور و اطلاعات تکمیلی را مطالعه نموده و در مورد هرگونه ابهام از بخش پشتیبانی اطلاعات لازم را دریافت نمائید.
  4. جهت راحتی خود و همسفران با کوله یا چمدان مسافرتی حداکثر ۱۵ کیلوگرمی مسافرت نمائید.

در صورتی‌که به هر دلیلی امکان ثبت‌نام آنلاین برای شما میسر نبود می‌توانید پس از تماس تلفنی و اطمینان از امکان‌پذیر بودن ثبت‌نام، مبلغ این سفر را به حساب زیر واریز و مشخصات فیش واریزی خود را از طریق تماس تلفنی به همکاران ما اطلاع دهید.

نام بانک شماره حساب شماره کارت صاحب حساب
بانک شهر - 5047-0610-4220-1372 حامد محمد زاده نبیی

نظرات بسته شده است.