برنامه خان درسی 97/08/11

١١ آبان 1397
  • 1 روزه
  • 40,000 تومان
  • ظرفیت محدود

دره شهدا(خان دره سی) ارومیه که در زبان ترکی “خان دره سی” و در کردی “قاسملو” نامیده می شود، با مساحتی حدود ۳۵ هزار هکتار در محور جاده ارومیه- اشنویه در ۳۵ کیلومتری جنوب غربی ارومیه در استان آذربایجان غربی قرار دارد.

دلیل مشهور شدن این دره به قاسملو به سبب کشتارهایی بود که توسط توسط حزب دموکرات کردستان و رهبر سابق این حزب(عبدالرحمان قاسملو) در این دره صورت گرفته است،سپس با اتمام جنگ و درگیری ها، جمهوری اسلامی ایران نام این مکان را به دره شهدا(خان دره سی) ارومیه تغییر نام داد، وجه تسمیه آن، احترام به شهدایی بود که در این دره در دفاع از کیان جمهوری اسلامی ایران مردانه جان باختند.
وجود رودخانه های باراندوز و شهدا و جویبارها و انهار مختلف و چشمه های متعدد بزرگ و کوچک و همچنین پوشش جنگلی و گیاهی دره شهیدان را علاوه از زیستگاه وحوش به یک منطقه تفریحی و گردشگری مبدل ساخته است.

دره شهدا(خان دره سی) ارومیه و جاده آسفالته ارومیه ـ اشنویه از وسط منطقه عبور می نماید و در ضلع شمالی آن رودخانه باراندوز جاری است. سمت غربی آن را جاده خاکی زیوه به آغبلاق محدود می سازد. از نقطه نظر شرایط طبیعی دره شهدا منطقه‌ایست کاملا کوهستانی و صخره ای و در بعضی از مناطق صعب العبور و بخش هایی از دامنه ها و ارتفاعات به صورت تپه ماهوری می باشد. اراضی نسبتا وسیع و هموار در بالای بعضی از ارتفاعات و در اطراف رودخانه ها و خط القعر رشته کوه ها وجود دارند.
منطقه شکار ممنوع دره شهدا به دلیل داشتن جاذبه های طبیعی زیبا، یکی از تفرجگاهای ارومیه نیز می باشد. به منظور احیای قوچ ومیش ارمنی که نسل آن در منطقه به علل مختلف منقرض شده بود، ۱۳۷۶ حدود ۲۰۰ راس از جزیره قویون داغی (کبودان) به این منطقه منتقل شد.

خان درسی
خان درسی

باشگاه کوهنوردی اورمان

برنامه سفر

برنامه
ساعت 5 بامداد تبریز را برای یک سفر مهیج به سمت ارومیه ترک می‌کنیم.
شرایط و مقررات مهم
  1. برنامه‌های اعلام شده با توجه به شرایط آب و هوایی و سایر عوامل محیطی یا فنی قابل جابجایی است.
  2. جهت جلوگیری از آلودگی محیط زیست از آوردن هرگونه ظروف یک‌بار مصرف خودداری فرمائید.
  3. لطفا با دقت کامل برنامه سفر، خدمات تور و اطلاعات تکمیلی را مطالعه نموده و در مورد هرگونه ابهام از بخش پشتیبانی اطلاعات لازم را دریافت نمائید.
  4. جهت راحتی خود و همسفران با کوله یا چمدان مسافرتی حداکثر ۱۵ کیلوگرمی مسافرت نمائید.

در صورتی‌که به هر دلیلی امکان ثبت‌نام آنلاین برای شما میسر نبود می‌توانید پس از تماس تلفنی و اطمینان از امکان‌پذیر بودن ثبت‌نام، مبلغ این سفر را به حساب زیر واریز و مشخصات فیش واریزی خود را از طریق تماس تلفنی به همکاران ما اطلاع دهید.

نام بانک شماره حساب شماره کارت صاحب حساب
بانک شهر - 5047-0610-4220-1372 حامد محمد زاده نبیی

نظرات بسته شده است.