برنامه کته کومه تا آبشار لاتون 97/3/24

بیشترین فعالیت : اورمان

24 خرداد 1397
  • 2.5 روزه
  • 120,000 تومان
  • ظرفیت محدود

کته کومه و آبشار لاتون کجاست؟

روستای کوته کومه، ناخودآگاه ذهن‌ها به سوی تنهاترین آبگرم طبیعی جنگلی کشور و آبشار 105 متری «لاتون» که با توجه به سرریز عمودی آن بلندترین آبشار کشور محسوب می‌گردد، منعطف می‌شود.
این روستای زیبا در استان گیلان ۹ کیلومتری شهر لوندویل واقع شده است. روستایی است کوچک با حدود ۲۰ خانه روستایی با مردمانی تالشی و اهل تسنن.مردم روستا عمدتاً در محل به زبان تالشی سخن می‌گویند. به زبانهای ترکی و فارسی آشنایی کاملی دارند.
عمده شهرت این روستا بدلیل وجود آبشار لاتون بلندترین آبشاراستان گیلان است . دیگر مکان مشهور این روستا آبگرم کوته کومه است .آبگرمی است کوچک که در خود روستا واقع شده است .

 

2314 768x576 - برنامه کته کومه تا آبشار لاتون 97/3/24قسمتی از درآمد اهالی این روستا از طریق اجاره خانه‌هایشان به گردشگرانی که برای صعود به آبشار لاتون به روستایشان آمده اند تامین می‌شود.
اکثر کوهنوردان، طبیعت دوستان داخلی و توریست‌های بین المللی به خوبی روستای کوهستانی کوته کومه در جنوب غربی بندر مرزی آستارا را می‌شناسند و با ویژگی‌های منحصر به فرد طبیعی همچون آبشارهای متعدد و حوضچه‌های صخره ای و آثار تاریخی همچون قلعه، گورستان قدیمی و آسیاب قدیمی آسیه شوان آشنا هستند.
گردشگران پس از عزیمت به این روستا جذب زیبایی‌های خدادادی آن می‌شوند .
فاصله از روستای کوته کومه تا آبشار حدود 6کیلومتر است که در زمان طی این مسیر، ارتفاع به طور تدریجی 750 متر افزایش پیدا می‌کند.
در این مسیر، باید از تپه‌ها و آبشارهای کوچکی بگذرید که عبور از آنها نیاز به آمادگی بدنی کافی دارد.
بنابراین توصیه می‌کنیم چند بار در مسیر توقف کرده و تجدید قوا کنید. در مسیر صعودتان به یک روستای قدیمی متروکه هم برمی خورید که آسیو شوان نام دارد. آسیو در زبان تالشی به معنی آسیاب و شوان به معنی کنار رودخانه است.
بهترین فصل سفر به این منطقه اوایل بهار یا اواخر زمستان است که آب و هوای منطقه معتدل بوده و رطوبت کمتر اذیتتان خواهد کرد.

2317 768x576 - برنامه کته کومه تا آبشار لاتون 97/3/24


آبشار لاتون

آبشار لاتون در استان گیلان، ۱۵ کیلومتری جنوب شهرستان آستارا، شهر لوندویل روستای کوته کومه جای گرفته‌است. ارتفاع تقریبی آبشار لاتون ۱۰۵ متر است که به لحاظ بلندی، در راستای مرتفع‌ترین آبشارهای ایران به حساب می‌آید.
علاوه بر آبشار اصلی، آبشاری دیگر در ۱۰ متری آن قرار دارد که ۶۵ متر ارتفاع دارد و سرریز آب آن نسبت به آبشار اصلی بیشتر و پر عرض‌تر است. در بالا دست آبشار بزرگ لاتون، سه حوض بزرگ طبیعی با سه آبشار ۱۰ متری وجود دارد که از زیبایی‌های بی‌نظیر و منحصربه‌فرد منطقه لاتون است.

photo %DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B7 %DB%B0%DB%B6 %DB%B0%DB%B7 %DB%B0%DB%B0 %DB%B4%DB%B6 %DB%B2%DB%B7 - برنامه کته کومه تا آبشار لاتون 97/3/24برای رسیدن به آبشار ابتدا به شهر لوندویل در مسیر جاده تالش به آستارا رفته و سپس راه فرعی در جهت جنوب را در پیش بگیرید تا بعد از چند کیلومتر به روستای کوته کومه برسید. برای رسیدن به آبشار باید راه مالرویی به طول تقریبی 6 کیلومتر را در دل جنگل‌های زیبای منطقه را طی کنید که در این مسافت چهار ساعته در حدود ۷۵۰ متر ارتفاع زیاد می‌شود. برای طی مسیر بهتر است از راهنمایان محلی استفاده کنید تا از مسیر آبشار در جنگل منحرف نشوید. یادتان باشد هوای منطقه تقریبا گرم و شرجی است.

photo %DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B7 %DB%B0%DB%B6 %DB%B0%DB%B7 %DB%B0%DB%B1 %DB%B5%DB%B0 %DB%B0%DB%B7 - برنامه کته کومه تا آبشار لاتون 97/3/24

مسیر صعود آبشار، تپه‌هایی جنگلی و بسیار زیباست که در طول مسیر چشمه‌های فراوان با آبی خنک و نوشیدنی دیده می‌شود. انتهای مسیر نیز دارای پرتگاه‌هایی خطرناک و مرگبار است. آبشار از فاصلهٔ ۵۰۰ متری قابل رویت است.
پس از گذشتن از این جنگل پردرخت، وارد کوهستان و سپس مراتع می شوید که به حدفاصل این دو نوع اکوسیستم اصطلاحا «اکوتون» می‌گویند.
در حاشیهٔ آبشار یکی از زیباترین جنگل‌های متراکم بکر و دست‌نخوردهٔ گیلان با انبوهی از درختان آلو، به، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی وجود دارد که در ۹ ماه از سال سرسبزی و زیبایی خود را حفظ می‌کند. از تنوع جانوری اطراف آبشار نیز می‌توان به گرگ، گراز، خرس (نادر)، جوجه تیغی، اسب، گاو، و… اشاره کرد.

photo %DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B7 %DB%B0%DB%B6 %DB%B0%DB%B7 %DB%B0%DB%B0 %DB%B4%DB%B6 %DB%B5%DB%B5 - برنامه کته کومه تا آبشار لاتون 97/3/24
این آبشار از دامنه‌های شرق کوه اسپیناس”اسپینه” سرچشمه گرفته و به رودخانه‌ی لوندویل که با طول ۱۷ کیلومتر خود نیز از کوه اسپیناس سرچشمه گرفته سرازیر می‌شود و با شیب تندی به سمت کوته کومه و لوندویل حرکت کرده و در آخر وارد دریای خزر می‌شود.

برنامه سفر

روز اول
ساعت 23 تبریز را برای یک سفر مهیج به سمت کته کومه ترک می‌کنیم.
روز دوم
صرف صبحانه که بر عهده گروه می باشد در کته کومه.
بارگیری وسایل و ارسال به محل کمپ توسط نیسان که بر عهده گروه می باشد.
حرکت به محل کمپ به مدت 3 ساعت.
برپایی کمپ با فاصله نیم ساعته از آبشار.
بازدید از آبشار و استراحت در کنار آبشار لاتون به مدت 2 ساعت.
بازگشت به محل کمپ و صرف ناهار و استراحت کنار همنوردان.
برپایی آتش و شب نشینی کنار آتش و صرف شام.
روز سوم
صرف صبحانه که برعهده گروه می باشد در محل کمپ گروه.
جمع آوری کمپ و بارگیری وسایل و ارسال به کته کومه توسط نیسان که بر عهده گروه می باشد.
حرکت به سمت کته کومه یه مدت تقریبی 2 ساعت.
استراحت به مدت 1 ساعت در کته کومه و حرکت به سمت گردنه حیران.
استراحت و صرف بلال و چای که بر عهده اعضا می باشد.
حرکت به سمت تبریز
شرایط و مقررات مهم
  1. برنامه‌های اعلام شده با توجه به شرایط آب و هوایی و سایر عوامل محیطی یا فنی قابل جابجایی است.
  2. جهت جلوگیری از آلودگی محیط زیست از آوردن هرگونه ظروف یک‌بار مصرف خودداری فرمائید.
  3. لطفا با دقت کامل برنامه سفر، خدمات تور و اطلاعات تکمیلی را مطالعه نموده و در مورد هرگونه ابهام از بخش پشتیبانی اطلاعات لازم را دریافت نمائید.
  4. جهت راحتی خود و همسفران با کوله یا چمدان مسافرتی حداکثر ۱۵ کیلوگرمی مسافرت نمائید.

در صورتی‌که به هر دلیلی امکان ثبت‌نام آنلاین برای شما میسر نبود می‌توانید پس از تماس تلفنی و اطمینان از امکان‌پذیر بودن ثبت‌نام، مبلغ این سفر را به حساب زیر واریز و مشخصات فیش واریزی خود را از طریق تماس تلفنی به همکاران ما اطلاع دهید.

نام بانک شماره حساب شماره کارت صاحب حساب
بانک شهر - 5047-0610-4220-1372 حامد محمد زاده نبیی

نظرات بسته شده است.