نکات مهم برای طبیعت گردی

با پیشرفت روز افزون صنعت گردشگری، یکی از زیر شاخه های محبوب آن طبیعت گردی شده است که یک ورزش دوست داشتنی دل انگیز و هیجانی است. تحقیقات نشان می دهد طبیعت گردی، فواید جسمی و روحی بسیار زیادی دارد. از جمله این فواید می تواند کاهش استرس و یا جلوگیری از پوکی استخوان باشد. اما برخلاف راه رفتن روی تردمیل و یا پیاده روی شهری، نکات مهم برای طبیعت گردی چیزی غیرقابل پیش‌بینی‌تر است. این نکات زیز، مواردی هستند که باعث می شوند شما از طبیعت گردی خودتان لذت بیشتری ببرید چراکه ممکن است تنها با یک اشتباه کوچک دلسرد شده و این تفریح هیجان انگیز را فراموش کنید. در ادامه نکات مهم برای طبیعت گردی آورده شده است. با گروه کوهنوردی اورمان همراه شوید.

۱- از مسیرهای کوتاه‌تر شروع کنید و مسیر مناسب با توان بدنی تان را انتخاب کنید.

مسیر طبیعت گردی تان را کوتاه تر از مسیر پیاده روی روزانه خود انتخاب کنید.  گفته می شود که زمان مورد نیاز برای یک طبیعت گردی نرمال ساعتی حدود ۳ کیلومتر است که البته این بسته به توان بدنی می تواند متغییر باشد . برای تخمین زدن درست این زمان علاوه بر طول مسیر باید شیب ها را نیز در نظیر گرفت. مطمئن باشید که بعد از دو سه سفر طبیعت گردی، خودتان متوجه خواهید شد که برای هر مسیر چه زمانی نیاز خواهید داشت.

 

۲- خودتان را با مسیر آشنا کنید.

وقتی که مسیری برای طبیعت گردی انتخاب کردید، حتما نقشه ای از منطقه پیدا کرده و گزارشات و داده های موجود را مطالعه کنید. می توانید از منابع آنلاین موجود استفاده کنید. در مورد اینکه نقطه شروع مسیر و پایان مسیر کجاست حتما اطلاعات کسب کنید. اگر امکان این وجود دارد که در جایی از مسیر اشتباهی مسیر دیگری را دنبال کنید آن را یادداشت کنید و یا روی نقشه علامت بزنید. همچنین می توانید با اینکار محل مناسبی برای صرف ناهار انتخاب کنید و با برنامه ریزی در زمان مناسب به آن جا برسید.

طبیعت

۳- آب و هوا را چک کنید

یکی دیگر از نکات مهم برای طبیعت گردی علاوه بر شناسایی مسیر، آگاه شدن از وضعیت آب و هوایی منطقه است. چک کردن آب و هوا هم در موقع انتخاب مسیر هم چند ساعت قبل از زمانی که می خواهید سفرتان را شروع کنید، به شما این امکان را می دهد که به خوبی لباس های مورد نیازتان را انتخاب کنید.

 

۴- حتما به یک فرد آشنا بگویید که کجا می روید

این نکته مهم است که کسی که در طول سفر همراهتان نیست، برنامه را بداند و در زمان نگرانی بتوانید برای کمک اقدام کند. توجه کنید که منظورم از “زمان نگرانی” چندین ساعت بعد از زمانی است که قرار بوده مسیر راه پیموده باشید. زیرا چند ساعت تاخیر می تواند دلایلی مثل پیاده روی آرام تر از حد معمول، منظره های دیدنی و عکاسی و یا شاید آسیبی سطحی در پایتان باشد. اما زمانی که این چند ساعت سپری شدند و خبری از شما نشد، آن شخص میتواند اقدامات لازم را انجام دهد.

طبیعت

۵- این ۱۰ لوازم ضروری همراهتان باشد.

۱۰ ملزومات سفر به تدریج از یک لیست از موارد به یک لیست از سیستم‌ها تبدیل گشته است. این نکات مهم برای طبیعت گردی سیستم هایی هستند که باید در سفرتان با شما باشند که در معرض خطر بالقوه بتوانید از آن ها استفاده کنید. بسته به طول و دورافتاده‌گی مسیر و پیاده روی شما، این سیستم را گسترش داده یا به حداقل برسانید. به عنوان مثال، در یک مسیر کوتاه تابستان در نزدیکی خدمات دیگر، یک پتو نجات جمع و جور کافی است. با این حال، یک طبیعت گردی زمستانی طولانی نیازمند لوازم بیشتری است. در اینجا ۱۰ سیستم ضروری وجود دارد:

راهنمای مسیر (نقشه و قطب نما)

لوازم حفاظت از خورشید (عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب)

لباس اضافی

نور (چراغ جلو / چراغ قوه)

کمک‌های اولیه

آتش (کبریت‌های ضدآب/فندک/شمع)

کیت تعمیر و ابزار

تغذیه (مواد غذایی اضافی)

آبرسانی (آب اضافی)

پناهگاه اضطراری (چادر/روکش چادر/کیسه زباله)

این لیست ممکن است برایتان دلهره آور باشد، اما هنگامی که شما آن را در طبیعت گردی خود جای دهید، می بینید که زیاد هم بد نیست. بسیاری از این موارد چیزی است که شما برای رفتن به یک پیک نیک بسته بندی می کنید.

لوازم طبیعت گردی

۶- کفش و جوراب مناسب بپوشید

درد پا، کافی است تا یک سفر طبیعت گردی، به خاطره ناخوش آیندی تبدیل شود. اگر می‌خواهید نکات مهم برای طبیعت گردی را یاد بگیری باید به این مورد نیز توجه کنید که حتما کفش و جوراب با کیفیت برای سفرتان خریداری کنید. البته منظورم از کفش خوب، بوت یا چکمه های سنگین نیستند، بلکه کفش های سبک بسیار خوبی در بازار وجود دارند که به نسبت کفش های قدیمی بسیار سبک‌تر و کارآمدتر هستند. همچنین در خرید جوراب بی اعتنایی نکنید و لطفا جوراب نخ را فراموش کنید! جوراب های پشمی و یا درست شده از مواد مصنوعی آن هایی هستند که به کارتان می آید.

 

۷- لباس های مناسب برای طبیعت گردی را فراموش نکنید

زمانی که خیالتان از کفش سفر راحت شد نکته مهم دیگر این است که لباسی انتخاب کنید که برای یک سفر طبیعت گردی بهترین باشد. از هر نوع لباس نخی دوری کنید. پارچه های نخی به آسانی مرطوب می گردند و در همان حالت باقی می ماند تا جایی که در نهایت شما احساس خیسی می کنید. در عوض پارچه هایی با الیاف مصنوعی را انتخاب کنید. برای اینکه به راحتی با آب و هوا و درجه حرارت تنظیم شوید، لایه لایه لباس بپوشید که در صورت گرما آن را کم و یا در سرما لایه ای به آن اضافه کنید. در نهایت، یک لایه گرم اضافی را برای مواقع بسیار ضروری (ترجیحا بادگیر) با خود به همراه ببرید.

طبیعت گردی

۸- سبک سفر کردن را در خاطر بسپارید

حال که به بخش مهمی از نکات مهم برای طبیعت گردی آشنا شدید، بهتر است به بسته بندی سبک لوازم نیز اشاره کنیم. این به معنی این است که برای خرید هر چیزی سبک بودن آن را در نظر بگیرید. برای مثال به جای اینکه یک قوطی ضدآفتاب معروف گران قیمت که در حراجی خریده اید را بردارید، یک ضدآفتاب کوچک سفری انتخاب کنید. با انتخاب تمام این جنس های سبک در نهایت متوجه می شوید که چقدر وزن کوله تان، فرق می کند.

 

۹- هیچ ردی از خود به جای نگذارید

اصلی ترین نکته برای طبیعت گردی این است که طبیعت را همانطور که در آن قدم گذاشته اید رها کنید. این به معنی آن است که طبیعت برای همه است و هر کسی که از آن استفاده می کند باید آن را طوری نگه داری کند که برای فرد بعدی نیز همان تجربه خوش آیندی که برای او داشته است، به وجود بیاید.

 

تنظیم : ساسان آخته ( باشگاه کوهنوردی اورمان )

ساسان آختهمشاهده نوشته ها

ساسان آخته هستم . 8 سالی میشه که کوهنوردی و طبیعت گردی میکنم.دانسته های خودم و با شما به اشتراک میرارم.امیدوارم از مطالب من لذت ببرید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.