نکات کوهنوردی

علاقه مندان به ماجراجویی می توانند در طبیعت به سطح بالایی از هیجان برسند؛ حتی اگر این ماجراجویی طبیعت گردی در جنگل های نزدیک باشد و چه کوهنوردی یک هفته ای در کوهستان . گشت و گذار در میان طبیعتها راهی عالی برای دیدن جنبه های دیگر کشور است. لذا کوهنوردان برای اینکه ماجراجویی لذتبخشی را از سر بگذرانند باید جنبه های ایمنی را نیز رعایت کنند و مراقب باشند که به سراغ فعالیت هایی نروند که تجربه یا دانشی درباره آن ندارند. در این پست از باشگاه کوهنوردی اورمان می خواهیم درباره نکات مهم کوهنوردی حرف بزنیم، نکاتی که هر کوهنورد و ماجراجویی باید بداند  آنها را بداند.

 

کوهنوردی

 

آمادگی لازم برای گم شدن را داشته باشید

احتمالا با مهارت هایی که در خود سراغ دارید حتی فکرتان هم به سمت گم شدن نرود! گاهی در حین سفر در میان طبیعت از مسیر اصلی خارج می شوید در این صورت هر لحظه امکان دارد که گم شوید! پس بهتر است از قبل فکر این موقعیت را بکنید و همراه خود لوازمی مثل نقشه و قطب نما داشته باشید. شاید فکر می کنید این روزها با داشتن موبایل و GPS نیازی به این وسایل ندارید اما این نکته را در نظر داشته باشید که اگر باتری موبایل شما تمام شود دیگر نمی توانید از GPS استفاده کنید. اگر در یک محیط امن گم شدید بهتره است چند لحظه آرام بنشینید و سعی کنید تا می توانید آرام باشید. معمولا کسانی که گم می شوند فورا دست پاچه می شوند و نمی توانند به درستی تصمیم گیری کنند. اگر در نزدیکی قله هستید به بالای آن بروید تا با دیدن چشم اندازهای اطراف، مسیریابی درستی انجام دهید.

 

به اطراف خود داشته باشید

همیشه به اطراف خود خوب توجه داشته باشید به نظر نکته ی چندان مهمی نیست اما گاهی چنان غرق در رساندن خود به سمت قله می شوید که ممکن است دچار اشتباه جبران ناپذیری شوید و مثلا قدمی را اشتباه بردارید یا در مسیریابی دچار اشتباه شوید. بهترین کار این است که در طی کوهنوردی هم به مسیر جلو و هم به مسیر پشت سر دقت کنید تا بدانید که در اطراف شما چه می گذرد.

 

بدانید که چگونه باید آب تمیز پیدا کرد

از مهمترین نکات کوهنوردی می توان مهارت پیدا کردن آب را مثال زد. گاهی نیاز فوری و شدید به آب پیدا می کنید و بطری های آب شما هم تمام شده است در این صورت باید به دنبال نواحی سرسبز بوده و یا به محل تلاقی صخره های سخت تر به صخره های نرم تر توجه کرد. شاید فکر کنید بهتر است زمین را بکنید تا به آب برسید  مطمعن باشید این کار در آب و هوای بیابانی و خشک انرژی زیادی از شما می گیرد و ممکن است در نهایت بی فایده باشد. بهتر است از هر آبی هم استفاده نکنید چون گاهی آب های زلال هم دارای باکتری ها و ویروس های خطرناک هستند که ممکن است شما را بیمار کنند.

 

همه میوه ها و گیاهان وحشی را امتحان نکنید

نکته مهمی که در سفر و ماجراجویی بدانید این است که سلامتی شما اهمیت زیادی دارد و فقط در صورتی که مراقب خود باشید می توانید از این ماجراجویی لذت ببرید. گاهی در طول مسیر میوه ها و گیاهان وحشی زیادی خواهید دید و وسوسه می شوید که مزه و طعم آن ها را امتحان کنید اما این کار گاهی بسیار خطرناک است! تا زمانی که  نمی دانید آن میوه چیست به هیچ وجه آن را امتحان نکنید.

کوهنوردی

 

با کمک های اولیه آشنا باشید

 برای کوهنوردی های چند روزه حتما باید با کمک های اولیه آشنایی داشته باشید تا بدانید که چطور باید جراحت های سطحی را درمان و نشانه های آسیب دیدگی های جدی را شناسایی کنید. در دل طبیعت حادثه خبر نخواهد کرد و هیچ وقت نمی دانید که چه زمانی باید از مهارت های خود استفاده کرد.

 

خودتان را برای چالش ها آماده کنید

درسته که با شوق و علاقه به دل کوهستان رفته اید اما باید بدانید که اصلا کار آسانی در پیش رو نخواهید داشت. عکس انداختن بر روی قله ای باشکوه نتیجه ی ساعت های پیاده روی طاقت فرسا و پیمودن سربالایی ها به همراه کوله ای سنگین است. ( نکات کوهنوردی مفید )

 

دو وسیله برای روشن کردن آتش داشته باشید

پیشنهاد من این است که همیشه دو وسیله برای روشن کردن آتش داشته باشید: کبریت و فندک. از آنجایی که در ماجراجویی و طبیعت گردی گاهی با چالش های زیادی روبرو می شوید پس بهتر است دو وسیله داشته باشید تا در صورت از دست رفتن یکی وسیله ی دیگری برای روشن کردن آتش داشته باشید. اگر ماجراجویی تان از نوع کوهنوردی و صخره نوردی باشد گاهی مجبور می شوید که تمام شب را در کوهستان بمانید در این صورت می بینید که آتش در طول شب چقدر پرفایده خواهد بود.

آتش کوهنوردی

بدانید که چگونه کمک بخواهید

گاهی در طول ماجراجویی حوادثی پیش می آید که با اقدامات کمک های اولیه قابل کنترل نیست در این صورت باید با نیروهای امداد و نجات و یا اورژانس تماس بگیرید پس لازم است که شماره تلفن های اضطراری را بدانید. بسته به اینکه برای ماجراجویی به کجا رفته اید حتما قبل از شروع کوهنوردی حواستان باشد که از شماره های اضطراری اطلاع پیدا کنید. حتی در بعضی از مناطق روستایی شماره های امداد و نجات کوهستانی هست که بهتره آن ها را هم به خاطر بسپارید.(نکات کوهنوردی را جدی بگیرید)

 

گرد آوری و تنظیم : ساسان آخته ( باشگاه کوهنوردی اورمان )

ساسان آختهمشاهده نوشته ها

ساسان آخته هستم . 8 سالی میشه که کوهنوردی و طبیعت گردی میکنم.دانسته های خودم و با شما به اشتراک میرارم.امیدوارم از مطالب من لذت ببرید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.