باشگاه کوهنوردی اورمان : کوهنوردی برای عده ای به عنوان یک ورزش بسیار سخت دیده می شود، این در حالی است که برای دیگران صرفا یک سرگرمی هیجان انگیز است که قدرت، استقامت و فداکاری آن ها را به چالش می کشد.

همچنین کوهنوردی گاهی می تواند بسیار خطرناک باشد، به ویژه در زمانی که بی تجربگی، برنامه ریزی ضعیف و تجهیزات ناکافی وجود دارد. با این حال، زمانی که درست انجام شود، یک تجربه هیجان انگیز و پرطرفدار است. اگر به دنبال پاسخ چگونه کوهنوردی کنیم هستید با گروه کوهننوردی اورمان همراه شوید.

۱- همیشه تحقیق کنید.

قبل از آنکه به مقصد خودتان فک کنید، تا جایی که می توانید در مورد مهارت های مورد نیاز و تجربه های دیگر افراد گروه مطالعه کنید. بسیار مهم است که قبل از آن که قدرت بدنی کوه نوردی را داشته باشید، از لحاظ ذهنی آن را بشناسید.

یکی از بهترین راه ها، مطالعه ی و استفاده از تجربه ی کوهنوردان دیگر که کوه های زیادی صعود داشته اند، می باشد. همچنین در مورد چگونگی صعود در ناحیه های مختلف اطلاعات کسب کنید. علم خود را در رابطه با آب و هوای مختلف در کوه ها بالا ببرید. هر کوه سیستم هوایی منحصر به فرد خود را دارد. برای مثال یاد بگیرید که در مواجهه با برف یا صاعقه چه کاری باید انجام دهید.

تحقیق

۲- قدرت روحی خود را بشناسید و آن را ارزیابی کنید.

چگونه کوه نوردی کنیم؟ این سوالی هست که در بسیاری از مواقع در رابطه با نگرش ذهنی شما مطرح می باشد. زیرا شما باید تصمیمات صحیح و سریع درباره شرایط، مسیرها و ایمنی را یاد بگیرید. برای بسیاری از کوهنوردان، چالش ذهنی بخش بزرگی از این سفر است، چون شما به طور کامل از روال عادی زندگی خود  با تهویه مطبوع و سبک زندگی آسان به دنیایی وارد می شوید که تصمیم گیری عواقب مهمی دارد که شما را کاملا مورد آزمایش قرار خواهد داد.

قبل از شروع کوهنوردی این سوال ها را از خود بپرسید.

– آیا در سختی تصمیمات عجولانه می گیرید؟ این نوع خلق و خوی بسیار خطرناک است. در صعود به کوه، به پایداری، تفکر آرام و روشن، و توانایی بهترین راه حل در سریع ترین زمان نیاز است.

– آیا شما قادر به گذشتن از موانع هستید یا اینکه ترجیح می دهید چیز دیگری که کمتر فشار آور است را انجام دهید؟

– آیا شما  با طبیعت دوست هستید؟ اعتماد به نفس بیش از حد مطلوب نیست، زیرا هنگام صعود می تواند شما را به سمت سختی سوق دهد.

– آیا در مواجهه با مشکلات راه حل های درستی به ذهنتان می رسد؟

قدرت روحی

۳- همیشه بدن خود را آماده کنید.

داشتن تناسب اندام و استقامت از اولین نیازمندی های کوهنوری است، زیرا به فعالیت بدنی شدید احتیاج دارد. پس نمیتوانید به راحتی از یک شیوه زندگی بی حرکت، یک کوه با ارتفاع بالا را صعود کنید. با روش های آموزشی که برای شما بهترین است، به تناسب اندام و قدرت برسید. تیپ های ورزشی که به شما کمک میکنند عبارتند از:

– پیاده روی تند و دویدن

– پیاده روی به صورتی که به طور فزاینده ای دشوارتر شود.

– وزنه برداری، پیاده روی و دویدن با وزنه در کوله پشتی و یا در دستانتان را در حالی که در شیب رو به بالا هستید

– و هر ورزشی که قدرت و استقامت (دو اصل مهم برای آمادگی جسمانی در هنگام کوهنوردی) را بهبود می بخشد.

نرمش

۴- آموزش ببینید

اگر قصد دارید که اول صعود خود را به عنوان یک مبتدی انجام دهید، قبل از شروع تمرین، ابتدا تمرینات اولیه را در یک باشگاه کوهنوردی انجام دهید، مگر اینکه در طول مسیر راهنما (چه کتاب چه به عنوان یک فرد حرفه ای) داشته باشید. یک باشگاه کوهنوردی تمرینات زیر را به شما آموزش می دهد (ممکن است به همه ی آن ها در طول مسیر احتیاج داشته باشید):

– کوهنوردی در یخ، برش یخ، با استفاده از تبر.

– آموزش سر خوردن (در سراشیبی): زمانی که پایین میروید، با استفاده از تبر سرعت خود را چک کنید.

– عبور از شکاف های عمیق و تکنیک های نجات و عبور از پل های برفی.

– قدم زدن روی کوه های یخی و برفی

– تکنیک ها و مهارت های مختلف صعود، از جمله پیدا کردن مسیر، خواندن نقشه، استفاده از میخ ها، گوه ها و پیچ ها، بستن گره، استفاده  و مدیریت طناب

– آموزش ایمنی در بهمن

– آموزش کمک اولیه

آموزش کوهنوردی

۵- اولین صعود خود را برنامه ریزی کنید

اولین انتخاب صعود شما باید برای یک مبتدی مناسب باشد و ترجیحا با یک راهنمای پیشرفته صورت گیرد. دشواری یک کوه تحت تاثیر ارتفاع و هم نوع کوه خواهد بود. کوه ها از سطح آسان به بسیار دشوار طبقه بندی می گردند. یک کوهنورد مبتدی همیشه باید از کوه “آسان” به سمت بالا برود و در عین حال تمام احتیاجات احتیاطی لازم را اتخاذ کند؛ زیرا مهم نیست که چقدر آسان، یک کوه همچنان یک کوه است، است. برای شروع از کوه هایی با پیاده روی آسان شروع کنید. اینها به شما کمک خواهد کرد که در مورد تغییرات آب و هوایی و انرژی مورد نیاز خودتان آگاهی پیدا کنید.

صعود

۶- مهارت های خود را بهبود داده و صعود کوه ها را سخت تر کنید.

به مرور زمان کوه های پوشیده از برف را که نیاز مهارت های فنی کوهستانی دارند، امتحان کنید. کوه های آتشفشانی بسیار برای مبتدیان مناسب هستند. با آموزش های پایه، شما باید بتوانید به راحتی آنها را صعود کنید. به قله هایی که نیاز به طولانی پیاده روی دارند بروید تا مهارت های فنی بالا رفتن از کوه و دانش کوهنوردی و قدرت بدنی تان بهبود یابد.

۷- یک راهنمای خوب پیدا کنید

یکی از بهترین چیزهایی که می توانید انجام دهید این است که به یک باشگاه کوه نوردی درشهرتان ملحق شوید. از این باشگاه به باشگاه های دیگر متصل خواهید شد و شما می توانید راهنماهای خوب،دوستان با علمو با اعتماد و معتبر را از طریق آن ها پیدا کنید. مطلب مهمی  در مورد باشگاه ها این است که آنها صعود گروه را طوری ترتیب می دهند که اغلب مبتدیان با کوهنوردان متوسط همراه شوند. بنابراین شما می توانید مهارت ها را در ملاقات با دیگر کوه نوردان بیاموزید.

همیشه وقت صرف صحبت کردن با کوهنوردان با تجربه بکنید. آنها می توانند به شما مقدار زیادی از آنچه که همیشه از خواندن یاد می گیرند، بیشتر بدانند و حتی ممکن است شما را به ارائه راهنمایی به شما معرفی کنند یا حداقل به کسانی که می توانند به شما کمک کنند، به شما کمک می کنند.

کوهستان

۸- برای سفر آماده شوید.

بعد اینکه چگونه کوهنوردی کنیم را یاد گرفتید موارد زیر را از یاد نبرید.

– همیشه وسایل خود را با دقت بسته بندی کنید. تبر یخ، قلاب، چکمه ها و سایر موارد مورد نیاز خود را به دقت بسته بندی کنید. برخی از این موارد می توانند به راحتی کیسه ها را پاره کنند، موجب جراحت شوند و یا از بین بروند.

– همیشه با یک لیست بررسی کنید که همه لوازم مورد نیاز را به همراه دارید.

– سایر لوازم مورد نیاز مانند غذا، آب، لباس و غیره را بررسی کنید.

– با راهنما یا همراهتان در مورد مسیر و آنچه را انتظار می رود از جمله خطرات، شرایط آب و هوایی، مشکلات احتمالی، و هر گونه مسائل دیگر که نیاز به پوشش دارند، صحبت کنید. بر روی نقشه خود منطقه را نگاه کنید و مسیر را به خوبی در ذهن داشته باشید. هر راه ممکن دیگر که ممکن است به عنوان خروجی ایمنی مورد نیاز باشد را بررسی کنید.

– حرکات کششی را قبل از شروع مسیر فراموش نکنید.

– فقط در مسیر اصلی خود حرکت کنید مگر اینکه مانع بزرگی وجود داشته باشد که باعث جلوگیری شما از انجام این کار شود.

– مواردی که راهنما به شما می گوید را انجام دهید.

– از صعود لذت ببرید، عکس بگیرید و به خود افتخار کنید.

عکس کوهنوردی

– مواد غذایی انرژی زا را در فواصل زمانی منظم مصرف کنید، در مسیر استراحت کنید و جهت خود را مجددا بررسی کنید. مراقب باشید تا استراحت شما خیلی طول نکشد که بدنتان سرد نشود.

– مرتب آب بخورید. در هوای سرد ممکن است شما تشنه نشوید اما به یاد داشته باشید که بدن شما به طور مداوم آب از دست می دهد. پس مصرف مایعات را جدی بگیرید.

– در طول مسیر از کوهنوردان دیگر جدا نشوید.

ساسان آختهمشاهده نوشته ها

ساسان آخته هستم . 8 سالی میشه که کوهنوردی و طبیعت گردی میکنم.دانسته های خودم و با شما به اشتراک میرارم.امیدوارم از مطالب من لذت ببرید.

۱ نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.