طبیعت گردی و کوهنوردی

سوالات بسیاری که در گروه مطرح می شود این است که تفاوت بین طبیعت گردی و کوهنوردی در چیست ؟ قابل ذکر است که اساس طبیعت گردی، پیاده روی در طبیعت در یک مسیر مشخص بوده و به درجه های سختی مختلفی طبقه بندی می شود اما اکثرا به دلیل لذت بردن از هوای آزاد و پاک، دامنه کوه ها، جنگل و … انجام می شود. کوهنوردی هم بیشتر یک ورزش بوده که بالا رفتن به طور اختصاصی از یک کوه انجام می شود. با باشگاه کوهنوردی اورمان همراه شوید تا فرق بین طبیعت گردی و کوهنوردی را بدانید

آبشار کوهسر

 

فعالیت های خارج از شهر و خانه این روز ها به تدریج به یکی از تفریحات محبوب اوقات فراغت تبدیل شده، چون هم افراد می‌توانند کمی فعالیت بدنی داشته و هم می توانند از تفریح لذت ببرند. این فعالیت ها همچنین فواید بسیاری زیادی برای سلامتی ما مثل دور کردن استرس، نزدیک شدن به طبیعت و … دارند. طبیعت گردی و کوهنوردی فعالیت هایی هستند که در این حوزه قرار می گیرتد و هر روز بیشتر در بین مردم مورد محبوب می شوند. گاهی اوقات این دو در بین افراد مختلف به یک شکل دیده می‌شوند، هر چند این دو با هم تفاوت دارند.

 

طبیعت گردی

طبیعت گردی

طبیعت گردی

به پیاده روی در طبیعت طی یک مسیر مشخص را طبیعت گردی می گویند. طبیعت گردی به درجه بندی های مختلفی تقسیم می شود که اغلب آنها برای عموم مردم قابل برگذاری می باشد. دلایل مختلفی وجود دارند که باعث طبیعت گردی می شوند. از آن رو می توان به دست یابی به آرامش، حضور در میان جمع (وقتی به سفرهای طبیعت گردی دسته جمعی می روند)، ورزش و … اشاره داشت. از مزایای سلامتی عمومی طبیعت گردی شامل کم کردن وزن، کاهش فشار خون بالا و بهبود سلامت روان می شود. طبیعت گردی معمولا یک پیاده روی روزانه است، اما همچنین می تواند به چند روز ادامه یابد. بسته به مدت زمان پیاده روی، مسافرین نیاز به تجهیزات مانند آب، غذا، نقشه، قطب نما، کرم ضد آفتاب، دافع حشرات و غیره دارند.

 

کوهنوردی

 

کوهنوردی

یک ورزش است که فردی اختصاصا یک کوه را ب صعود می کند. در انگلیسی علاوه بر کوهنوری به آن آلپینیزم (Alpinism) نیز گفته می شود. این کلمه که یک واژه اروپایی بوده که از قرن ۱۹ به وجود آمد که به شخصی گفته می شود که کوهی را برای هدف لذت بردن از صعود، بالا می‌رود. ورزش کوهنوردی از آن جایی شروع شد که افراد می‌خواستند که به قله کوهی دست پیدا کنند، به بالاترین نقطه ها بروند و یا به مکانی بروند که هیچ کس دیگری تا به حال به آنجا نرفته است. به هر حال این ورزش به فعالیتی تبدیل گشت که به سطوح و طریقه های مختلف تقسیم شد: صخره، برف و یخ. برای انجام هر سه به مهارت های متفاوتی، تجهیزات خاص، تجربه و توانایی های گوناگونی نیاز است. بسته به این که یک کوهنورد کدام یک از این سه را انتخاب می کند، باید تجهیزات متفاوتی را با خود حمل کند. برای کوهنوردی در برف حتما به باتوم (عصای کوهنوردی) نیاز است و این فعالیت با پیاده روی و کوهنوردی همراه است. اگر کوهنوردی می خواهد که در یخ و یا صخره کوهنوردی کند نیز تجهیزات متفاوتی را باید به همراه داشته باشد. این تجهیزات شامل طناب، قلاب طناب (حلقه‌ی بیضی شکلی که برای وصل کردن طناب به میخ به کار می رود)، چکش و از این قبیل وسایل هستند. زمانی که کوهنوردی به صخره نوردی و یا کوه های یخی می رود به مهارتی نظیر توانایی تشخیص زاویه نیز، احتیاج دارد. همچنین آن ها باید آموزش های متفاوتی نیز ببینند، زیرا افرادی که به انجام این نوع ورزش ها می پردازند احتمال آسیب دیدنشان بسیار است. کوهنوردی نیز از یک روز شروع شده و بسته به کوهی که می خواهند به آن صعود کنند به چندین روز می انجامد. در کوهنوردی های یک روزه، کوهنورد به یک مقصد مشخصی رفته و بعد از آن به پایین باز می گردد، در حالی که سفرهای چند روزه به برپایی چادر برای شب مانی در اواسط راه نیاز است.(باشگاه کوهنوردی اورمان)

 

فرق دیگر بین طبیعت گردی و کوهنوردی

در این است که معمولا برای کوهنوردی حتما یک دوره آموزش نیاز است و کوهنوردان باید از کوه های ساده با شیب کم شروع کرده و به تدریج به توانایی بدنی دست پیدا کنند اما در طبیعت گردی هایی که درجه سختی پایین تری دارد، افراد به آموزش خاصی نیاز ندارند و نکات لازم در طول سفر توسط راهنما به آن ها داده می شود.

طبیعت گردی های چند روزه معمولا بسته به سفر و نوع اقامت به چندین نوع تقسیم می شوند. گاهی سفرهای طبیعت گردی با یک روز شهرگردی ترکیب می شوند. برای مثال مسافران یک روز را در دل طبیعت می گذرانند و شب را در اقامتگاه های مختلفی از جمله چادر، خانه محلی، هتل و … سپری کرده و روز دوم را در شهر مقصد به دیدن جاذبه های آن می پردازند.

طبیعت گردی

طبیعت گردی

و در آخر فرق بین طبیعت گردی و کوهنوردی نوع مسیرهایشان است. مسیرهای طبیعت گردی معمولا مشخص شده است (معمولا مسیرهای مشخص شده را به اصطلاح پاکوب می شناسند) و شامل گذشتن از جنگل‌، مراتع، دامنه کوه ها، دیدن آبشار، چشمه و … است. با اینکه در مسیرهای کوهنوردی نیز احتمال گذشتن و دیدن این پدیده ها می باشد اما محدود به آن نمی شود و گاهی یک مسیر کوهنوردی سراسر صخره و بدون حتی دیدن یک درخت است.

 

گردآوری : ساسان آخته (باشگاه کوهنوردی)

ساسان آختهمشاهده نوشته ها

ساسان آخته هستم . 8 سالی میشه که کوهنوردی و طبیعت گردی میکنم.دانسته های خودم و با شما به اشتراک میرارم.امیدوارم از مطالب من لذت ببرید.

Comments are disabled.