10 مرداد 1399
  • 1.5 روزه
  • 140,000 تومان
  • موجود

ساوالان

سلطان ساوالان

باشگاه کوهنوردی اورمان : سبلان یا سلطان ساوالان سومین قله‌ بلند ایران است که جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد. از پیست اسکی گرفته تا چشمه‌ آب گرم و امکان کوهنوردی. کوه سبلان (ساوالان) در گذشته آتشفشان بوده، اما اکنون سال‌هاست که غیرفعال شده است. این کوه هوای بسیار خنک و دشت‌های پرگل و سرسبز دارد به همین خاطر در روزهای گرم سال افراد زیادی راهی‌اش می‌شوند.

ساوالان

ساوالان

 

کوه سبلان کجاست؟

کوه سبلان (ساوالان) ۳۵ کیلومتر تا اردبیل و ۲۵ کیلومتر تا جنوب شرقی مشگین‌شهر فاصله دارد. ساوالان خیلی بزرگ است. طول سبلان حدود ۶۰ کیلومتر، پهنای آن ۴۵ کیلومتر و  بلندی آن ۴۸۱۱ متر ثبت شده است.

ساوالان سه قله‌ بسیار معروف به اسم‌های سلطان ساوالان، هرم و کسرا دارد. نماد کوه سبلان، ‌سنگی است به شکل عقاب ؛ عقابی که به سمت شرق نگاه می‌کند. این عقاب در غرب قله‌ سلطان ساوالان قرار دارد.

گفته شده سبلان مقدس‌ترین کوه در ایران است. خیلی از محلی‌ها معتقدند زرتشت در قله‌ سبلان، زیر تخته‌سنگی کنار دریاچه آرمیده است. تاریخ کهن سبلان را محل عبادت زرتشت معرفی کرده‌اند؛ به عنوان مثال ر کتاب «چنین گفت زرتشت» نوشته‌ نیچه، به پایین آمدن زرتشت از سبلان اشاره شده. عشایر شاهسون و محلی‌ها به ساوالان سوگند می‌خورند و  مقدس می‌نامندش.

سبلان

سبلان

چرا باید به سبلان برویم؟

از ویژگی های شگفت‌انگیز ساوالان، دریاچه‌ تماشایی قله آن است که در دهانه‌ آتشفانی کوه قرار دارد. اگر مسیر دامنه‌ کوه را کوهنوردی کنید، با یکی از زیباترین جلوه‌های طبیعت روبرو خواهید شد. این دریاچه‌ ، بیضی‌شکل است و آب آن ۲۵ متر پایین‌تر از لبه‌های آتشفشانی قرار گرفته است. آب زلال دریاچه‌ سبلان آبی مایل به سبز است و از بارش برف تامین شده است. این دریاچه‌ دیدنی، باتوجه به دمای محیط در بیشتر ماه‌های سال یخ‌زده است و تنها در ماه مرداد و شهریور ذوب می‌شود. پس یک جای خوبی برای فرار از گرما است.

سلطان در بیشتر طول سال پوشیده از برف است. چنین جایی بهشت اسکی‌بازان نیزمحسوب می‌شود. پیست اسکی آلوارس در ۱۲ کیلومتری روستای آلوارس واقع شده و بالابر و تله‌سیژ دارد.

یکی از بهترین مراتع ایران، دامنه‌های کوه سبلان است که خاک بسیار حاصلخیزی دارد. گیاهانی مثل انواع زرشک، ، میخک،سیر، گل ، روناس، گل گاو زبان و آلاله و لاله در دامنه‌ سبلان می‌رویند.

دریاچه-کوه-سبلان

بهترین فصل سفر

برای علاقمندان به اسکی، زمستان بهترین زمان سفر به ساوالان حساب می شود. برای کوهنوردی نیز، تابستان راهی سبلان شوید، این منطقه آب گرمی هم دارد. می‌توانید در طبیعت زیبای دامنه‌ پیاده‌روی کنید و اگر دلتان خواست تا قله پیش بروید. بهترین زمان صعود به سبلان از حدود ماه‌های خرداد و تیر تا پایان شهریور است که دمای هوا بالاتر و شرایط جوی مناسب‌تر است.

چه وسایلی همراه ببریم؟

اگر می‌خواهید کوهنوردی کنید، تجهیزات کامل کوهنوردی، چادر و کیسه خواب  حتما همراه خود ببرید.

 

باشگاه کوهنوردی اورمان سابقه اجرای بیش از 20 بار صعود به ساوالان را دارد

تدوین : ساسان آخته

 

ساسان آختهمشاهده نوشته ها

ساسان آخته هستم . 8 سالی میشه که کوهنوردی و طبیعت گردی میکنم.دانسته های خودم و با شما به اشتراک میرارم.امیدوارم از مطالب من لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.