از 6 شهریور 1399
  • 4 روزه
  • 410,000 تومان
  • موجود

7 آبشار لفور

امپراطوری آبشار ها

آشنایی با لفور

جنگل بکر لفور در سوادکوه شمالی واقع شده است. این جنگل انبوه درختان، آبشارها، چشمه سارها و رودها زیباترین چشم‌اندازهای طبیعی را دارد. از دیدنی‌ترین مناطق استان مازندران و سوادکوه می‌توان لفور را نام برد که در بهار و تابستان گردشگران زیادی این منطقه را برای گردش های خود انتخاب می‌کنند. 

اگر برای طبیعت‌گردی یا جنگل‌پیمایی می‌خواهید طبیعت بکری پیدا کنید، لفور از بهترین انتخاب‌ها خواهد بود، پیاده روی در این جنگل حدود 2 ساعت خواهد بود، عبور از میان درختانی مانند راش، ممرز، لیلکی، انجیلی، ازگیل و…، آشنایی با گونه‌های نادر گیاهی منطقه، تنفس در هوای پاک جنگل و با عطر گیاهان لذت جنگل‌پیمایی را افزایش خواهد داد. پس از پیاده‌روی 2ساعته در زمین شیب‌دار جنگلی در میان درختان سربه فلک کشیده به هفت آبشار می‌رسید و می‌توانید در این منطقه به استراحت بپردازید.

 

چرا لفور خاص است؟

قدم زدن در جنگل‌های هیرکانی که  قدمتی حدود 40 میلیون سال دارد و از دوران ژوراسیک به جا مانده و دارای 80 گونه گیاه چوبی است بسیار خیال انگیز خواهد بود. همچنین جنگل‌های لفور به دلیل پوشش گیاهی متنوع، آبشارهای متعدد و هوای پاک و تمیز، محلی بکر و منحصر به فرد است. شما می‌توانید ساعت‌ها غرق در آرامش و سکوت این جنگل شوید و به دور از هیاهو از آن لذت ببرید.

 

جاذبه های لفور چیست؟

اولین چیزی که شما را شگفت زده خواهد کرد، دست فروشان محلی هستند؛ آن‌ها میان درختان سربه فلک کشیده نشسته‌اند و دست‌رنج خودشان را که دوغ و یا رب محلی هستند را عرضه می‌کنند.ما خیلی خوشبخت هستیم که با رفتن به این جنگل انواع درختان راش، ممرز، لیلکی، انجیلی و… را می‌توانیم ببینیم. علاوه بر این پوشش گیاهی متنوع لفور، هفت آبشار بزرگ و کوچک زیبا در سرتاسر مسیرش وجود دارد. این هفت آبشار به آبشار تیرکن معروف هستند. اگر قصد کردیم شب را در بهشت لفور بگذرانیم، کلبه‌های جنگلی گزینه مناسبی‌ست. این کلبه‌ها از چوب‌های خشک شده همان منطقه درست شدندند و صاحبان‌شان منوی غذایی خوبی پیش روی شما می‌گذارند.

 

معرفی 7 آبشار لفور 

همانطور که از نامش معلوم است، در اینجا هفت آبشار کوچک و بزرگ وجود دارد. منطقه هفت آبشار در مجاورت روستای تیرکن از توابع دهستان درازکلا در مرز دو شهرستان سوادکوه و بابل در مازندران واقع شده است. به دلیل همجواری این آبشارها با روستای تیرکن، به آن ها آبشارهای تیرکن و یا هفت آبشار تیرکن  نیز می گویند. جنگل، رودخانه و آبشار در این جا دور هم جمع شده اند تا سفری مفرح و دلچسب را برای شما رقم بزنند. پیاده روی و طبیعت گردی خود را که در دل جنگل های لفور آغاز کنید، پس از حدود ۳ کیلومتر هفت آبشار را می بینید که یکی پس از دیگری به صورت پلکانی در دل جنگل جاری اند.

آبشار لفور

آبشار اصلی لفور، حدود ۹ متر ارتفاع دارد و حوضچه ای که در زیر آن ایجاد شده ، محل مناسبی برای آب تنی و آب بازی  است. برای دسترسی به این آبشار هم باید از روستای تیرکن حدود ۲ ساعت در مرتع کالبکوشت پیاده روی کنید. پوشش درختی که در جنگل های این مرتع ۲۰۰ هزار متر مربعی خواهید دید، عبارتند از: درخت انجیلی، ممرز، کهلو، افرا، توسکا، ازگل، شیردار و … . لازم به ذکر است که دو گونه نمدار و ملج هم قبلا در این جنگل ها دیده می شدند که به دلیل وجود نوعی کرم خاکی از بین رفته اند. این کرم ها در اثر واردات نوعی علف در زمان استعمار روسها، در ایران تکثیر شدند. جنگل نوردی در محیطی با طراوت و سرسبز، تماشای هفت آبشار معروف سواد کوه و آب بازی در مجاورت آن ها روز شاد و مفرحی را برای طبیعت گردان رقم می زند.

لفور

 گردشگران بسیاری در طبیعت زیبای هفت آبشار کمپ می کنند و شب را در دل این جنگل ها می گذرانند. حتما به یاد داشته باشید که بهتر است در جنگل، به خصوص در فصل تابستان آتش رونش نکنید و اگر این کار را کردید، حتما از خاموش شدن کامل، تکرار می کنم خاموش شدن کامل آتش اطمینان حاصل کنید. چراکه یک سهل انگاری کوچک از طرف یک گردشگر، می تواند هکتارها جنگل ارزشمند و همچنین گوته جانوری که در آن زندگی می کنند را نابود کند.

در سفر به لفور چه چیزهایی با خود ببریم؟

به دلیل اینکه در این مکان پیاه روی نسبتا طولانی مدتی خواهید داشت، همراه داشتن کفش مناسب پیاده روی و همچنین لباس مناسب طبیعت گردی از واجبات است.

اگر قصد کردید شب را بمانید، وسایل کمپینگ و چراغ قوه فراموش‌تان نشود.

اگر قصد دارید تا تنی به آب بزنید، حتما لباس اضافه همراه داشته باشید.

به توجه به شرایط آب هوایی هر فصل، پوشش مناسب آن فصل را به همراه داشته باشید.

آب شرب و سرویس بهداشتی در طول مسیر پیاده روی موجود نمی باشد.

اگر برای اولین بار است که به این مکان سفر می کنید، بهتر است از یک راهنمای محلی کمک بگیرید.

 

تنظیم : ساسان آخته (باشگاه کوهنوردی اورمان)

ساسان آختهمشاهده نوشته ها

ساسان آخته هستم . 8 سالی میشه که کوهنوردی و طبیعت گردی میکنم.دانسته های خودم و با شما به اشتراک میرارم.امیدوارم از مطالب من لذت ببرید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.