31 مرداد 1399
  • 1 روزه
  • 80,000 تومان
  • موجود

دارانداش

دره آبشار ها

در ۲۴ کیلومتری زنوز، از توابع شهرستان مرند، جاذبه ای رویایی وجود دارد که هر گردشگر و طبیعت گردی را عاشق خود می کند. در این پست شما را با جایی در کشورعزیزمان آشنا می کنیم که شاید هنوز کمتر کسانی از وجود آن با خبر باشد و طبیعت آن را با چشمان خود دیده باشد. با باشگاه کوهنوردی اورمان همراه باشید

دارانداش

دارانداش

شهرت دارانداش به دلیل وجود دالانهای آبرو زیبایی است که  دراثر فرسایش در مسیر رودخانه شکل گرفته است. دره گوورچینلیق نام این مکان رویایی است  که در دامنه های جنوب شرقی ارتفاعات کیامکی که از مناطق تحت حفاظت محیط زیست می باشد، واقع شده است. دره دارنداش در دامنه کوه زیدر قرار گرفته و چشم اندازهای آن در تمامی فصول سال زیبایی خاصی دارند.

دارانداش

این دره با هر دو اسم شناخته می شود که یکی از این اسم ها گوورچینلیق به معنی مکانی پر از کفتر است  در نتیجه از آنجایی که این دالانهای آبروی دره پر از کفترها و پرندگان است این نام را گرفته . همانطور که میدانید نام دیگر آن نیز دارانداش است. دارانداش هم نام روستایی در منطقه است که در نزدیکی دره ولی با فاصله بیشتری نسبت به روستای هریس قرار دارد. داش به معنای سنگ است که مرتبط با این منطقه و این دره صخره ای می باشد.

دارانداش

 چیزی که دیدن این جاذبه زیبا را کمی دشوار می کند مسیر رسیدن به آن است. برای عبور تجهیزات فرود و کمی مهارتهای صخره نوردی لازم است. برای دستیابی به دره می توانید از راهنمای محلی کمک بگیرید. پس از عبور از روستای دارانداش وارد دره رودخانه شده که حدودا دو ساعت به طول می انجامد و پس از آن در مسیر خلاف حرکت آب پس از ۲۰ دقیقه به دالانهای سنگی می رسید  که حدودا یک ساعت و نیم زمان نیاز دارد. امیدواریم بازدید از این شاهکار طبیعت را از دست ندهید.

برنامه دارنداش تا کنون 12 بار توسط باشگاه اورمان انجام شده است

تدوین : ساسان آخته ( باشگاه کوهنوردی اورمان )

 

ساسان آختهمشاهده نوشته ها

ساسان آخته هستم . 8 سالی میشه که کوهنوردی و طبیعت گردی میکنم.دانسته های خودم و با شما به اشتراک میرارم.امیدوارم از مطالب من لذت ببرید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.