زیباترین جنگل های شمال برای دوستداران طبیعت کدام ها هستند

کدام مناطق ایران جنگل دارد؟ جنوب یا شمال؟ باید گفت هم جنوب و هم شمال پر از  جنگل ها زیباست که مقصد گردشگران است. برخلاف تصور همگان جنوب کشورمان را نیز جنگل های هرا پوشانیده است. جنگل هایی که بسیار دیدنی هستند. فاصله زیاد جنوب و آب و هوای آن تعداد گردشگران آن را کم کرده است و بیشتر مردم شمال کشور را نمادی از سرسبزی می دانند. 

یادم می آید دوستی داشتم که اهل جنوب بود و می خواست برای اولین بار به دیدن مناطق شمالی کشور برود. دلش می خواست با بهترین و زیباترین جنگل های شمال سفر خود را آغاز کند. از من درخواست کرد که نام زیباترین جنگل را به او بگویم تا طبیعت گردی خود را از آنجا آغاز کند.شاید باور نکنید نتوانستم یک نام را برگزینم. سیاه بیشه قشنگ تر است یا گیسوم؟ شاید سراوان یا دوهزار و سه هزار؟ پس جای ناهارخوران گرگان یا جنگل النگدره چه می شود؟

بنابراین در این مقاله باشگاه کوهنوردی اورمان تصمیم گرفتم تا تمام جنگل های زیبای شمال را به شما معرفی کنم. هر جنگلی برای هر شخصیت و فردی می تواند زیباترین باشد.

زیباترین جنگل شمال کجاست؟

هر چه تعداد گردشگران بیشتری به مناطق شمالی کشور سفر می کنند، نام جنگل های بیشتری به گوشتان می خورد. به این مناطق، زیباترین پارک جنگلی شمال را نیز هم اضافه کنید. در کل جواب دادن به این سوال که زیباترین جنگل شمال کجاست، جوابی سلیقه ای دارد. به همین دلیل اگر تا آخر این مطلب همراه گروه کوهنوردی اورمان باشید نام زیباترین جنگل های شمال را از حفظ خواهید شد.

 

۷-جنگل سیاه بیشه بهترین جای شمال برای مسافرت در تابستان

جنگل سیاه بیشه یکی از بکر ترین و عجیبترین جنگل های مازندران بوده که در کنار روستای سیاه بیشه جای دارد. مکانی که امروزه رو به نابودی است و به همین خاطر به منطقه حفاظت شده تبدیل شد. طبیعتی بکری که زمانی از زیباترین جنگل های شمال ایران بود، سرنوشتی غم انگیز دارد. این جنگل یکی از بهترین روستاهای ایران را ساخته است.

مسیر دسترسی: جاده چالوس، روستای مرزن آباد، روستای سیاه بیشه در کنار جنگل آن

سیاه بیشه

 

۶- جنگل های دالخانی معروف به دالان بهشت

طبیعت گردانی که حال و هوای جنگلی مه آلود همانند جنگل های اروپایی را دوست دارند، به اینجا بیایند. دلخانی از زیباترین جنگل های شمال که در ارتفاع ۸۰۰ متری با ۱۰ کیلومتر فاصله تا سطح دریا روییده است.گفتنی است میلیون ها سال طول کشیده تا جنگلی همانند جنگل های دالخانی در اطراف رامسر شکل بگیرد. اگر کسی از شما پرسید بهترین جای شمال کجاست؟

با اطمینان جنگلهای دالخانی رامسر را معرفی کنید و از این انتخاب مطمئن باشید. جنگل دالخانی در اکثر مواقع مه آلود بوده و مکان خوبی برای جنگل نوردی روی مسیرهای شیب دار است. البته که باید با تجهیزات مناسب طبیعت گردی و راهنمایی آشنا به این منطقه سفر کنید.

مسیر دسترسی و آدرس جنگل دالخانی: برای رسیدن به جنگل دالخانی دو راه وجود دارد. ۷ کیلومتری جاده رامسر به تنکابن که به سه راهی جنت رودبار رسیدید، نیم ساعت رانندگی تا رسیدن به جنگل دارید. مسیر جاده میرزا کوچک خان هم (مسیر کتالم – هریس) مسیر دوم اینجاست.

جنگل دالخانی

 

۵- النگدره گرگان از زیباترین جنگل های شمال

النگدره مکانی که زیبایی جنگلی با تفریحات دیگر با هم می آمیزد. در جاده که میان درختان افرا، بلوط و توسکا کشیده شده دوچرخه سواری کنید.قابل ذکر است جنگل النگدره یکی از میراث ملی ایرانیان است که در دامنه های جنوب غربی گرگان شکل گرفته اند. النگدره برای افراد کم تجربه و کسانی که برای اولین بار به شمال می آیند، عالی است. نه تنها می توان درون جنگل کمپ نمود؛ بلکه امکان تفریح و استراحت هم دارید. مساحت این جنگل ۱۸۵ هکتار است؛ پس هنگام پیاده روی مراقب باشید تا مسیر درستی را انتخاب کرده اید.

 • مسیر جنگل النگدره در گرگان: جاده منتهی به ناهارخوران

جنگل النگدره

 

۴- جنگل سی سنگان، ترسناک اما زیبا

تصویری از درختان پوشیده از خزه را تصور کنید. این تصویر نشان دهنده جنگل سی سنگان خواهد بود. سی سنگان که یکی از ذخایر ملی ایران و ارزشمند بوده و به نوعی از زیباترین جنگل های شمال هم هست. جنگل سی سنگان نمونه ای بی نظیر از درختان بلوط با تنه هایی به قطر بیش از ۲ متر می باشد. با این وجود به خاطر شمشادهای معروفش شناخته می شود. بخش تفرجگاهی این جنگل توسط شخصی به نام مهندس سعید آشتیانی ساخته شد تا مکانی برای پیک نیک هم باشد. بنابراین نه تنها در زیباترین جنگل های شمال پیاده روی کنید؛ بلکه در تفرجگاه جنگلی و ساحلی آن، کارتینگ و انواع تفریحات آبی را از دست ندهید. دیگر تفریحات درون این تفرجگاه جنگلی – ساحلی را در ادامه معرفی می کنیم.

 • موتور چهار چرخ
 • جت اسکی
 • اسب سواری
 • شاتل دریایی
 • سفره خانه و رستوران
 • نمایشگاه سنتی از صنایع دستی و سوغاتی های منطقه
 • شهربازی
 • پیست دوچرخه

اگر هم به دنبال بکر بودن در منطقه هستید، به نواحی جنوبی جنگلی بروید.

 • مسیر دسترسی: جاده نوشهر به نور را در مازندران ادامه دهید. پس ازکیلومتر ۳۰ به پارک جنگلی سی سنگان خواهید رسید.

جنگل سی سنگان

 

۳- جنگل ناهارخوران گرگان، زیباترین پارک جنگلی

یکی از مهم ترین مناطق تفریجگاهی در شهر گرگان، ناهارخوران است. پارک جنگلی ناهار خوران در ۸ کیلومتری مرکز این شهر که به راحتی با جاده ای آسفالته قابل دسترسی می باشد. تمام امکانات رفاهی و تفریحی در این مسیر تا مناطق بالا دست جنگل وجود دارد. رستوران هایی متعدد و تفریحات هیجان انگیز که می تواند یک روز شما را کاملا پر کند. سعی کنید در ناهار خوران زیاد وارد عمق جنگل نشوید. چون که وارد محیط زندگی حیوانات جنگلی می شوید. 

مسیر دسترسی: جاده ناهارخوران در جنوب شهر

ناهار خوران

 

۲- جنگل سراوان، جنگل و دریاچه با هم

می توان گفت سراوان بهترین جای شمال برای مسافرت جنگلی با درختان انبوه است.جنگل سراوان از قدیمی ترین جنگل های ایران با درختانی کمیاب است. وجود درختان انجیلی در اینجا، سراوان را در فصل پاییز به یکی از زیباترین جنگل های شمال تبدیل می کند. جنگل سراوان در ارتفاع ۲۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته و یکی از بهترین جاهای دیدنی ایران است. دریاچه سراوان مهم ترین و جذاب ترین جاذبه در این منطقه است. برای سفر به رشت می توانید اقدام به خرید بلیط قطار تهران رشت کنید و از منظره جنگل لذت ببرید. ( طبیعت گردی با اورمان )

مسیر دسترسی به جنگل سراوان: جاده رشت به تهران، ۱۷ کیلومتری رشت، در سمت غرب جاده

جنگل سراوان

 

۱- جنگل های هیرکانی، میراث جهانی یونسکو

در میان زیباترین جنگل های شمال بی شک رتبه اول متعلق به جنگل هیرکانی می باشد. طبیعتی که از گیلان شروع شده و تا کشور آذربایجان ادامه می یابد. جنگل هایی ۴۰ میلیون ساله و متعلق به دوران ژوراسیک که پر از درختان کهنسال یا قدیمی است. دیگر مناطق جنگلی به این جنگل ختم می شوند. به طور مثال بهترین پارک های جنگلی شمال که نام می بریم، به ارزشمندترین گنجینه فسیل زنده دنیا می رسند. ( گروه کوهنوردی ارومان )

 • پارک ملی گلستان
 • جنگل الیمستان هراز
 • جنگل افراتخته
 • جنگل ابر شاهرود
 • جنگل های ارسباران
 • پارک جنگلی بی بی یانلو
 • جنگل ناهارخوران گرگان

درون این جنگل هیرکانی نیز، نام مناطق جنگلی معروف زیر را خواهید شنید.

 • جنگل بولا
 • جنگل واز
 • حوزه کجور نوشهر
 • پلنگ دره
 • چهارباغ چالوس
 • خشکه داران
 • گشت رودخان
 • سیاه رودبار گیلان
 • و منطقه لیسار

هیرکانی

 

گردآوری شده توسط : ساسان آخته ( باشگاه کوهنوردی اورمان )

ساسان آختهمشاهده نوشته ها

ساسان آخته هستم . 8 سالی میشه که کوهنوردی و طبیعت گردی میکنم.دانسته های خودم و با شما به اشتراک میرارم.امیدوارم از مطالب من لذت ببرید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.