16 مهـر 1399
  • 2 روزه
  • 325,000 تومان
  • موجود

اسالم به خلخال

طبیعت گردی ناب

شاید حتی اگر نمیدانید جاده اسالم به خلخال کجاست به احتمال زیاد نام آن را شنیده‌اید. جاده اسالم خلخال را می‌توان قطعه‌ای از بهشت توصیف کرد. منطقه‌ای که جنگل، دشت، آبشار و دریاچه را با هم دارد و هر بخشی از آن تصویری بی‌نظیر از طبیعت در برابر دیدگان شما می‌گذارد. حتی ممکن است فراموش کنید که این جاده واقعی است و حس کنید در رویاهایتان به آن سفر کردید. ( با باشگاه کوهنوردی اورمان همراه باشید )

اسالم خلخال

جاده اسالم به خلخال کجاست :

جاده رویایی اسالم به خلخال که طول آن  حدود ۷۰ کیلومتر است، از شهر اسالم در استان گیلان شروع شده و به شهر خلخال در جنوب استان اردبیل و بین استان آذربایجان شرقی و زنجان می‌رسد.

این منطقه بکر و زیبا به دلیل قرار گرفتن در بخش شمالی کشور، اقلیم خاصی دارد؛ به گونه‌ای که در همه‌ی فصول سال، هوای خنک و مطبوعی دارد و رطوبت و مه در آن دیده می‌شود. حتی در تمام طول سال می‌توان شاهد بارش باران در مناطقی از این جاده بود. در طول تابستان هم در ارتفاعات این منطقه هوا سرد می باشد.

اَسالِم یکی از شهرهای استان گیلان در شمال ایران می باشد. این شهر با جمعیت بیش از ۱۰ هزار نفر، مرکز بخش اسالم شهرستان تالش است. در دوره‌هایی نیز این شهر مرکزیت شهرستان تالش را داشته‌ است. اسالم در ۵ کیلومتری مرکز تالش (هشتپر) واقع شده.

ناو رود از شهر تالش عبور و این شهر را به دو بخش تقسیم می‌کند و در نهایت به دریای خزر منتهی می‌شود.

 

چرا به جاده اسالم به خلخال سفر کنیم ؟

جواب ساده است .یکی از مهم‌ترین دلایل سفر به این منطقه‌ جنگلی را می‌توان طبیعت بکر  زیبای آن دانست.

رانندگی در این مسیر اصلا خسته‌کننده نبوده و تجربه‌ای فوق‌العاده را برایتان رقم خواهد زد.

همچنین می‌توانید از طعم بی‌نظیر غذاهای محلی، کباب چنجه، عسل طبیعی، کره‌ی محلی، نان و لبنیات تازه در اینجا لذت ببرید.

اسالم خلخال

 

بخش‌های مختلف مسیر اسالم به خلخال

مسیر جاده اسالم به خلخال را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد؛ بخش جنگل و بخش ییلاقی تالش.

این مسیر از مناطقی با نام‌های خرجگیل، شرشر، یالَ پیچ (پیچ بزرگ)، شوندَوْل، معدن، وَرگَه دَرَه، اسب بونی، مَتَش، لَرزَره، چَرَه سو، کرمان، گردنه معروف الماس، مجره و خوجین می‌گذرد.

ابتدای جاده از سمت اسالم، پوشیده از درختان جنگلی با مسیری پر پیچ‌وخم است که غیر از آسفالت جاده و کلبه‌های غذاخوری، دخل و تصور انسانی در‌ آن دیده نمی‌شود. کل مسیر بکر و دست نخورده است . بعد از ساعتی رانندگی در جاده‌های جنگلی، دشت‌های سرسبزی دیده می‌شود که هر از گاهی می‌توان شاهد تاخت و تاز اسب‌های آزاد و گله‌های گاو و گوسفند در آن‌ها بود.

روستاهایی در مسیر دیده می‌شود و برخی مناطق هم عشایرنشین هستند. وجود کلبه‌های کوچک، کندوهای عسل و دشت‌های شقایق از زیبایی‌های بی‌بدیل این جاده به شمار می‌رود.

ویژگی‌های جاده اسالم به خلخال

یکی از ویژگی‌هایی که جاده اسالم به خلخال را نسبت به سایر مناطق دیدنی ایران منحصربه‌فرد و خاص می‌کند، آب و هوای متفاوت این جاده‌ی ۷۰ کیلومتری است؛ به گونه‌ای که در هر بخشی از جاده ممکن است با شرایط جوی متفاوتی روبه‌رو شوید. در بخش‌هایی از این مسیر هوا شرجی و گرم است، گاهی با باران مواجه می‌شوید و گاهی هوا به شدت سرد و مه‌آلود می‌شود. سپس ممکن است تلألو آفتاب را ببینید. به این ترتیب در سفری چند ده کیلومتری ممکن است چهار فصل از سال را تجربه کنید.

در تمام طول مسیر رودخانه‌ای همراه مسیرتان در حال حرکت است. این رودخانه در بخش‌هایی به جاده نزدیک و خروشان است و در بخش‌هایی از جاده در پایین دست‌ها مسیرش را ادامه می‌دهد. اما همواره صدای شرشر آب رودخانه را می‌شنوید.

یکی دیگر از ویژگی‌های این مسیر، امکان دیدن حیوانات اهلی مثل اسب و گله‌های گاو و گوسفند در طبیعت است که بر جذابیت سفر شما می افزاید.

مسیر اسالم به خلخال پر است از تابلوهایی که شما را به سمت روستاهای میان راه هدایت می‌کنند. روستاهای ناو و لاکه تاشون از جمله‌ی آنها هستند که هر کدام زیبایی خود را دارند؛ برخی در ارتفاعات و بالا دست جاده واقع‌ شده‌اند و برای رسیدن به برخی روستاها لازم است مسیری پر پیچ‌وخم را به سمت پایین جاده طی کنید.

یکی از ویژگی‌های این مسیر امکان کوهنوردی است. در فصل بهار، تابستان و تا نیمه‌ی اول فصل پاییز، کوهنوردان می‌توانند مسیری را برای ورزش انتخاب کنند که شامل پیمایش مسیر از خلخال تا اسالم از طریق جاده‌ی مالرو و قدیم آن است. این جاده از روستای اندبیل در شرق خلخال به سمت روستای ناو ادامه دارد و به استان گیلان ختم می‌شود.

کوهنوردان در این مسیر تا ارتفاع ۲۱۰۰ متری صعود و زیبایی‌های این مسیر را از نزدیک لمس می‌کنند. همچنین امکان جنگل‌نوردی به شکل پیاده و حتی با دوچرخه نیز وجود دارد.

اسالم خلخال

اسالم خلخال

 

بهترین زمان سفر 

تابستان، بهار و پاییز بهترین زمان سفر به این منطقه است. در هر کدام از این فصل‌ها تصویری خاص از این جنگل بی‌بدیل را مشاهده خواهید کرد که زیبایی های خاص خود را دارند.

 

مکان‌های اقامتی در مسیر اسالم به خلخال

در جاده اسالم به خلخال هتل‌های لوکس و چند ستاره وجود ندارد، اما مهمان‌خانه‌های بومگردی زیادی وجود دارند که می‌توانید شب را در آن‌ها بگذرانید. اگر هم قصد اقامت در چادر را دارید، می‌توانید در مناطق عشایری و نزدیک روستاها اقامت کنید.

اسالم خلخال

 

منبع 

ساسان آختهمشاهده نوشته ها

ساسان آخته هستم . 8 سالی میشه که کوهنوردی و طبیعت گردی میکنم.دانسته های خودم و با شما به اشتراک میرارم.امیدوارم از مطالب من لذت ببرید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.