4 مهـر 1399
  • 1 روزه
  • 85,000 تومان
  • موجود

اوشتبین

روستای پلکانی

روستای اشتبین با طبیعتی بسیار زیبا و حیرت انگیز از جمله جاذبه های توریستی و گردشگری در نزدیکی تبریز (جلفا) و مرز ایران و ارمنستان بوده که همواره مورد توجه ایرانگردان و گردشگران داخلی و خارجی بوده است. روستای اشتبین بهشتی در استان آذربایجان شرقی است که در سال 1379 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. روستای اشتبین روستایی پلکانی است که در مجاورت رودخانه ارس می باشد. اگر به شهر تبریز سفر می کنید، می توانید به روستای اشتبین هم بروید. روستای پلکانی اشتبین تا تبریز حدود 4 ساعت فاصله دارد، روستای اشتبین تقریباً در فاصله 143 کیلومتری از تبریز واقع است. با باشگاه کوهنوردی اورمان همراه شوید تا با روستای اشتبین، روستایی با انارهای معروف آشنا شوید.

 

میوه های روستای اشتبین

 از معروف ترین میوه های روستای اشتبین انار می باشد. مردم مهمان نواز روستای اشتبین با انارهای روستای اشتبین لواشک و رب انار درست می کنند که بسیار خوشمزه می باشد. انجیرهای روستای اشتبین نیز فوق‌العاده است که برای شب های یلدا خشک می شوند و سفره های شب یلدا را زینت می دهند.

اشتبین

 

معماری روستای اشتبین

روستای اشتبین بسیار دیدنی و زیباست، ستون های نقش‌دار، پنجره ها و ارسی ها در روستای اشتبین حتماً نظرتان را جلب می کند. روستای اشتبین روی شیب کوه قرار گرفته است، به همین دلیل روستای اشتبین خانه‌هایی پلکانی دارد و شبیه به ماسوله است. به همین خاطر پشت بام هر خانه در روستای اشتبین حیاط خانه همسایه‌ است. خانه های روستای اشتبین دارای بالکن یا به زبان اهالی اشتبین «آرتیرما»ست؛ فضایی خارج شده از بنا و بالای معابر روستای اشتبین. اغلب خانه ها تنوری برای پخت نان دارند. مصالح خانه های روستای اشتبین از خشت، چوب و سنگ است. خانه های قدیمی روستای اشتبین شبیه به معماری خانه های دوره صفوی و قاجار است.

آب و هوای روستای اشتبین

زمستان های روستای اشتبین بسیار سرد و یخبندان می باشد و تابستان هایی خنک دارد. البته در بخش های جنوبی و کوهستانی روستای اشتبین آب و هوا سرد است، در مجاورت رود ارس آب و هوایی مرطوب در انتظارتان است و هوایی همچون شمال مطبوع و معتدل دارد که تحت تأثیر دریای خزر است.

چگونه به روستای اشتبین برویم؟

برای رسیدن به روستای اشتبین باید از جلفا، کردشت، نوردوز، سیه‌رود و سه راهی آبادی هراس عبور کنید. رود ارس در بخش شمالی روستای اشتبین و با فاصله 14 کیلومتر قرار دارد. رود هراس هم در بخش شرقی روستای اشتبین واقع است.

چرا نام این روستا اشتبین است؟

یکی از دلایل این نام‌گذاری این است که روستای اشتبین شامل سه روستا به نام های جعفرآباد، هراس و سیاوشان می شود. درحقیقت، نام روستای اشتبین ترکیبی از کلمات «اوش» و «تبین» است. «اوش» واژه‌ای به معنای عدد 3 و «تبین» یعنی طایفه. مردم روستای اشتبین می‌گویند چون روستای اشتبین میان سه کوه قرار دارد، نام این روستا اشتبین است. اوش یعنی عدد 3 و «بیین» معنی «میان» می‌دهد.

کوهنوردی تبریز ( اورمان )

منبع 

ساسان آختهمشاهده نوشته ها

ساسان آخته هستم . 8 سالی میشه که کوهنوردی و طبیعت گردی میکنم.دانسته های خودم و با شما به اشتراک میرارم.امیدوارم از مطالب من لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.