24 مهــر 1399
  • 2 روزه
  • 325,000 تومان
  • موجود

آبشار شلماش

زیبایی سردشت

آبشارها یکی از زیباترین و چشم نوازترین مناظر طبیعت هستند که می توان با نگاه کردن به آن آرامشی وصف ناشدنی را کسب کرد. اگر از آن دست افراد علاقه مند به طبیعتگردی هستید و می خواهید با آبشار شلماش، یکی از زیباترین آبشار های ایران آشنا شوید، با باشگاه کوهنوردی اورمان همراه شوید.

آبشار شلماش کجاست؟

در نزدیکی روستای شلماش استان آذربایجان غربی ودر فاصله ۱۵ کیلومتری از شهر سردشت و در جوار دره ای زیبا، آبشاری خروشان با نام آبشار شلماش واقع شده است. این آبشار زیبا که در فاصله ۲۴۱ کیلومتری از ارومیه واقع شده، دارا چشم اندازهای بسیار زیبا و منحصر به فردی بوده و از زیباترین جاذبه های طبیعی استان آذربایجان غربی نیز به شمار می آید.

آب آبشار شلماش از رودخانه زاب کوچک سرچشمه می گیرد و بر روی گسل بزرگی در مسیر فرعی روستای آلمان و شلماش قرار دارد.

در زبان کردی شلماش به معنی سنگ بزرگ بوده و به دلیل ارتفاع و سنگی بودن کوهی که آبشار از آن جاری می شود، نام آبشار شلماش بر روی آن گذاشته شده است.

آبشار از سه طبقه پشت سر هم تشکیل می شود و در مجموع از ارتفاع ۵۰ متر به پایین سرازیر می شود. مسافران و گردشگران به محض رسیدن به محوطه آبشار شلماش می توانند نمایی از آن، بویژه آبشار اول را مشاهده کنند، اما برای اینکه از دو طبقه دیگر آن نیز بازدید کنند باید راهیِ دره ای سبز شده و با پشت سر گذاشتن پله هایی که برای این منظور تعبیه شده به تماشای دو طبقه دیگر آن بروند.

با حضور در این منطقه (شلماش) می توان علاوه بر تماشای زیبایی های آبشار و چشم انداز های پیرامون آن، پیاده روی کوتاه ولی دل انگیزی را در میان جنگل و دره ای سرسبز تجربه کرد و روزی خاطره انگیز را در میان این همه زیبایی خلق کرد.

ترکیبی از رودخانه، آبشار، کوه و جنگل، تصویری دیدنی را پیش روی مسافرانی که به این منطقه سفر می کنند قرار داده و همه اینها انگیزه‌ای می‌شود که در برنامه سفر به سردشت، یک روز به آبشار شلماش اختصاص پیدا کند. به دلیل پر مخاطب بودن منطقه و سفر هر روزه تعداد زیاد گردشگران به این آبشار سبب شده تا امکانات رفاهی مناسبی نظیر پارکینگ، سرویس بهداشتی، فروشگاه، رستوان و کبابی در محوطه ایجاد شود.

گرد آوری ( ساسان آخته : باشگاه کوهنوردی اورمان )

 

ساسان آختهمشاهده نوشته ها

ساسان آخته هستم . 8 سالی میشه که کوهنوردی و طبیعت گردی میکنم.دانسته های خودم و با شما به اشتراک میرارم.امیدوارم از مطالب من لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.