میدانید یخچال های علم کوه بازمانده عصر یخبندان هستند ؟

[تعداد: 4    میانگین: 4.5/5]

علم کوه دومین قله بلند ایران بعد از دماوند است که در منطقه تخت سلیمان استان مازندران با شکوهی و عظمتی وصف ناپذیر جای خوش کرده است. در میان این کوهستان، یخچال هایی طبیعی وجود دارند که بازماندگانی از آخرین دوران یخبندان بر روی کره زمین هستند. این یخچال ها، یکی از مهم ترین منابع آب شیرین در کشور به شمار می روند و به تعدیل آب و هوایی کشور نیز کمک شایانی می کنند. برای آشنایی بیشتر با یخچال های علم کوه با گروه کوهنوردی اورمان همراه شوید.

علم کوه
علم کوه

زمین همواره در طول عمر دراز و پر فراز خود و نشیبش، تغییرات و دگرگونی های زیادی را تجربه کرده است.گاهی از درون خود شعله و گدازه های آتشین بیرون ریخته و گاهی نیز دوره های یخبندان گسترده ای را بر روی خود تجربه کرده است. طی دوره های یخبندان، سراسر زمین را یخ فرا گرفت و یخچال های عظیم، در جای جای آن پراکنده شدند. این یخچال های ، منابع مهم از آب شیرین در سراسر جهان هستند که با نابودی آن ها، حیات بشری هم با تهدیدی جدی مواجه خواهد شد.

 

یخچال ها ی زمین چرخه زندگی پیچیده ای دارند، چرخه ای که با تشکیل شدن شروع  شده و با ذوب شدنشان پایان می یابد. امروزه در نقاط کمی از کره زمین یادگارهای عصر یخبندان باقی مانده است. بسیاری از آن ها در دو قطب زمین هستند و برخی نیز در میان کوهستان های بلند آن. کوهستان علم کوه در کشورمان، یکی از این مکان هاست که این منابع بسیار ارزشمند را در دل خود جای داده است. ( گروه کوهنوردی اورمان افتخار سعود به این قله زیبا را داشته است )

 

یخچال های علم کوه یادگارهایی از میلیون ها سال قبل

میلیون ها سال پیش  با شروع شدن دوره عصر یخبندان، یخچال ها بر روی سطح زمین گسترده شدند. پس از سال های بسیار طولانی یخبندان، شرایط آب و هوایی کره زمین دوباره تغییر کرد و با گرم شدن هوا، این یخچال ها به سرعت آب شدند و به سمت دو قطب زمین عقب نشینی کردند. اما این عقب نشینی ها در تمامی مکان ها به طور کامل رخ نداد و بقایایی از این یخچال ها در مناطقی از زمین باقی ماندند. یکی از این مکان ها علم کوه با شکوه کشورمان است.

قله با شکوه علم کوه، دومین قله بلند ایران است و با رتفاع ۴۸۵۰ متری خود مجموعه نسبتا وسیعی از یخچال های طبیعی را در اطراف خود دارد. یخچال های علم کوه عبارتند از: یخچال های “سرچال”، “علم چال”، “تخت سلیمان”، “مرجیکش”، “خرسان”، “هفت خوان”، “چالون”، “شانه کوه” و “اسپیلت”.

 

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید:

مهم ترین ویژگی زمین شناسی یخچال های علم کوه

حرکت آهسته یخچال ها بر روی سطح زمین، همانند یک سمباده عمل کرده که سطح زمین را سیقل می دهد و باعث ایجاد اشکالی بر سطح زمین می شود. این نقوش و اشکال، اهمیت فراوانی برای زمین شناسان دارند. زمین شناسان از طریق این شکل ها، جهت حرکت و مسیرهای طی شده یخچال ها در طی قرن ها را شناسایی می کنند.

اما این یخچال ها همراه خود تکه های سنگ های کوچک و بزرگی را حمل می کنند. سنگ های غول پیکری که شاید وزن آن ها به هزاران تن هم برسد. مطالعه این سنگ های تک افتاده که جنسشان نیز از جنس منطقه ای که در آن هستند متفاوت است، زمین شناسان را در شناسایی جهت حرکت این یخچال ها یاری می دهد.

 

علم کوه
علم کوه

در علم کوه تکه های عظیمی از سنگ گرانیت دیده می شود که از مکان اصلی خود جدا شده اند و در مکانی دیگر قرار گرفته اند. تنها نیروی که می تواند این سنگ های عظیم را جا به جا کند، نیروی حرکت یخچال های علم کوه است. حتی سیل آب های شدید این منطقه نیز، قدرت حمل این سنگ ها را ندارند.

گروه کوهنوردی
علم کوه

یخچال های علم کوه بزرگترین یخچال های متحرک در کشورمان هستند. توده های یخی آن ها، کیلومترها حرکت کرده اند و سنگ های بزرگ گرانیتی را بر روی زمین های اطراف پراکنده اند. تمامی این عوامل، منطقه علم کوه و یخچال هایش را مقصد بسیار جذاب و مناسبی برای اهداف ورزشی و ژئوتوریسم تبدیل کرده است. صعود به قله علم به تجهیزات کامل و آموزش های وسیع در زمینه کوهنوردی دارد و رفتن به آن فقط با گروه های کوهنوردی آموزش دیده توصیه می شود. هر ساله کوهنوردان بسیاری برای صعود به این قله مرتفع، به کلاردشت و آبادی رودبارک سفرکرده و مسیر صعود خود را از این روستا آغاز می کنند.( گروه کوهنوردی اورمان 30 مرداد ماه افتخار اجرای این برنامه را دارد )

گرد آوری:  ساسان آخته ( گروه کوهنوردی اورمان )

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.