کوچ‌سرفینگ یعنی چی؟!

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

تا حالا چند بار شده که برای اقامت توی سفر یک «هتل» رو انتخاب کنید و بعد از تموم شدن سفرتون احساس کنید که محل اقامتتون یک تجربه‌ی جدید و متفاوت رو به تجربه‌های سفرتون اضافه کرده؟! کوچ‌سرفینگ

اصلا شما توی سفر جزو کدوم دسته‌اید؟! گروهی که مهم‌ترین معیار انتخاب محل اقامتش ستاره‌های هتله یا گروهی که به دنبال تجربه‌ی سبک زندگی ساکنان بومی اون منطقه است؟! اون‌هایی که به محل اقامت تنها به‌عنوان جایی برای خواب نگاه می‌کنند یا کسایی که دیدشون به این موضوع پیدا کردن فرصتی برای خلق یک تجربه‌ی جدید و غافلگیر شدن با یک خونه‌ی متفاوته؟! یا حتی گروهی که با توجه به هزینه‌های بالای اقامت هر چند سال یکبار فرصت یک سفر رو پیدا می‌کنند و یا اونایی که عاشق سفرند و به‌دنبال یه راهکار اقتصادی برای بیشتر کردن سفرهاشون می‌گردند؟!

 

IMG_20160730_135833
عکس از: http://www.lifecrust.com

 

بدون اهمیت به اینکه جزو کدوم دسته‌اید و اولویت سفرتون کشف و ماجراجوییه یا تجربه یک سفر لوکس و بدون ریسک، بدون شک کوچ‌سرفینگ چیزیه که می‌تونه تجربه‌ی سفرتون رو متفاوت کنه.

کوچ‌سرفینگ یعنی چی؟!

معنای لغوی کلمه‌ی کوچ‌ سرفینگ یعنی کاناپه‌گردی. کوچ‌ سرفینگ یک‌ وبسایت رایگان با بیش از ده میلیون عضو از سراسر دنیاست و بر مبنای ارائه‌ی اقامت رایگان و انتقال تجربه‌های سفر راه‌اندازی شده. به بیان ساده‌تر یعنی:

منی که توی خونه‌ام یک کاناپه یا حتی فقط یک فضای خالی دارم، اون کاناپه و یا اون فضا رو به‌طور رایگان در اختیار یک مسافر دیگه که معمولا هم نمی‌شناسمش می‌گذارم و بعدا وقتی نوبت سفر کردن به خودم رسید، از کاناپه‌ی دیگران به عنوان محل اقامتم استفاده می‌کنم.

در‌‌ واقع این سایت یک سیستم بسیار کارآمد برای کمک به همدیگه در طول سفر هست که ممکنه گاهی توش نقش میزبان داشته باشیم و گاهی مهمان.

توی این سایت لزوما این کمک کردن خطی و مستقیم شکل نمی‌گیره و بیشتر شباهت به یک زنجیره داره؛ به‌ این معنی که میزبان کسی شدن ضرورتی ایجاب نمی‌کنه که همون فرد بعدتر میزبان ما باشه! ما به نفر اول زنجیره کمک می‌کنیم، اون به نفر دوم و این کمک‌کردن و‌کمک گرفتن به طور غیر مستقیم ادامه پیدا می‌کنه.

 

کوچ‌سرفینگ چطور کار می‌کنه؟!

برای استفاده از کوچ‌سرفینگ ابتدا به صورت رایگان عضو سایت شده و بعد یک پروفایل برای خودمون می‌سازیم. این پروفایل شامل یک توضیح در مورد خودمون و شغلمون، علایقمون و تجربه‌هایی که تا به‌حال داشتیم میشه. درواقع ما با پروفایلمون هست که دیده و شناخته می‌شیم پس هرچقدر که خودمون رو کامل‌تر و ‌واقعی‌تر توصیف کنیم و عکس‌های مناسب‌تری داشته باشیم، شانسمون رو برای مهمان یا میزبان آدم‌های مشابه‌تر شدن بیشتر می‌کنیم.

پروفایل شامل دو بخش هست: اطلاعات مربوط به خودمون و اطلاعات مربوط به محل اقامتی که میخوایم در اختیار مسافرها قرار بدیم. توی پروفایل همچنین می‌تونیم مشخص کنیم که در حال حاضر امکان میزبان شدن برامون وجود داره یا نه. علاوه بر این میشه تمام جزییات لازم مثل اینکه ترجیح میدیم مهمونمون زن باشه یا مرد و حداکثر تعداد مهمون‌ها و یا اینکه چه امکاناتی رو می‌تونیم در اختیارشون قرار بدیم ( مثل رختخواب، اشپزخونه، یک کاناپه توی نشیمن یا یک اتاق اختصاصی و سایر موارد مشابه) رو ذکر کرد.

120416_r22067_g2048-1200
عکس از: http://www.newyorker.com

 

شعار و ارزش‌های کوچسرفینگ چیه؟!

اولین جمله‌ای که با ورود به این سایت به چشم می‌خوره اینه:

پیش محلی‌ها بمونید و مسافرها رو ملاقات کنید و بدین‌شکل تجربه‌های واقعی و معتبر سفر رو باهم به اشتراک بگذارید.

این سایت اساساً بر مبنای چند ارزش شکل گرفته که شامل موارد زیر میشه:

_زندگیتون رو با دیگران سهیم بشید.

_ارتباط ایجاد کنید.

_مهربونی پیشه کنید.

_ماجراجو و کنجکاو باشید.

_محل اقامتتون رو با کیفیت‌تر و بهتر از چیزی که واردش شدید، ترک کنید.

 

ارزش کوچ‌سرفینگ
عکس از: www.couchsurfing.com

 

اخه چطور میشه به غریبه‌ها اعتماد کرد؟!

مبنای اصلی سایت کوچ‌سرفینگ مثل خیلی ابزارهای دیگه‌ی مرتبط به سفر، اعتماده و این اعتماد بر مبنای پروفایلی که از خودمون نوشتیم، عکس‌هایی که داریم و رفرنس‌ها و توصیه نامه‌هایی که بقیه برامون گذاشتند کار می‌کنه. روند کار به این شکل هست که بعد از هر ‌بار مهمان یا میزبان شدن، تجربه‌ی واقعی خودمون رو از طرف مقابل توی سایت ذکر می‌کنیم. به عبارت دیگه رفرنس‌ها مهم‌ترین وزنه‌ برای معتبر و قابل اعتماد نشون دادن ماست.

چه زمانی که تصمیم داریم یک میزبان باشیم یا یک مهمان، با خوندن دقیق پروفایل اون فرد و توصیه‌نامه‌هاش می‌تونیم تصمیم درست‌تر و‌منطقی‌تری توی انتخاب فرد مقابل داشته باشیم. با وجود اینکه  هنوز امکان ریسک و نگفتن حقیقت وجود داره، ولی ماهم  یادمون باشه که همه‌ی آدم‌های بیرون از خونه‌ی امن ما، جانی و تبهکار و دزد نیستند و اون ادمها درصد کمی از جامعه رو تشکیل میدن. پس می‌ارزه که کمی برای انتخاب وقت بگذاریم و رفرنس‌ها و پروفایل رو با دقت بخونیم و ادم‌هایی مشابه به خودمون رو پیدا کنیم تا از تجربه‌ی کوچ‌سرفینگ حداکثر لذت رو ببریم.

small-cs-with-singature (1)
عکس از : https://ouzoliny.files.wordpress.com

 

 

ایا با همه‌ی این حرفها هدف کوچ‌سرفینگ فقط اقامت رایگانه؟ استفاده ازش چه مزیت‌های دیگه‌ای داره؟

‌واقعیت ماجرا اینه که برابر کردن کوچ‌ سرفینگ با اقامت رایگان سطحی‌ترین برداشتی هست که میشه ازش  داشت. از دید شخصی من، بازدید از یک‌منطقه درحالی‌که هیچ درک و شناختی از فرهنگ ساکنان اون منطقه پیدا نکردی، بدون شک سفر کاملی نیست وکوچ‌سرفینگ بهترین ابزاریه که این فرصت رو در اختیار ادم قرار میده.

توی این سایت باید برای معاشرت با ساکنان اون خونه وقت گذاشت و تبادل فرهنگی کرد. علاوه براین توی هیچ کجای دنیا هیچ راهنمای توری نمی‌تونه بهتر از محلی‌های یک منطقه جاهای بکر و دست نخورده رو معرفی کنه و توصیه‌های واقعی و کارآمد داشته باشه.
پس واقعیتش اینه که

کوچ‌سرفینگ تجربه‌ای از سفر براتون خلق می‌کنه که با هیچ پولی قابل خریداری نیست.

 

 

Be-a-Great-Couchsurfing-Host-Step-5-Version-2
عکس از: http://www.wikihow.com

پس ما که دنبال ماجراجویی نیستیم و رفتن به هتل رو ترجیح میدیم چی؟ کوچ‌سرفینگ برای ما هم چیزی داره؟!

جذابترین بخش کوچ‌سرفینگ همین‌جاست که بدون اهمیت به اینکه شما چقدر اهل اعتماد کردن به ادمها هستید باز هم می‌تونید ازش نهایت استفاده رو ببرید! ولی چه‌جوری؟!

اگر عضو کوچ‌سرفینگ باشید می‌تونید از تمام ایونتها و‌مراسم رایگان و غیر رایگانی که در حال برگزاریه باخبر بشید. چی می‌تونه توی سفر جذابتر از این باشه که به یک مراسم یا حتی یک جشن عروسی خودمونی دعوت بشید و چی‌ می‌تونه بیشتر از این آدم رو‌ کلافه کنه که فلان مراسم خاص که سالی یکبار تو کوچه ‌پس‌ کوچه‌های فلان شهر برگزار میشه دیشب دوتا خیابون پایین‌تر از محل اقامتتون برگزار شده و شما ازش بی‌خبر بودید؟!

علاوه براین حتی اگه تمایل به داشتن یه سفر کم‌ریسک و با برنامه‌ریزی دارید، چی میتونه بهتر از اعلام کردن برنامه‌ی سفرتون توی سایت و خوردن یک قهوه با یک محلی و گرفتن لیست تمام جاهای دیدنی اون منطقه باشه؟!
پس بدون اهمیت به اینکه چقدر ماجراجویید یا نه،

کوچ سرفینگ برای هر نوع سبک سفر چیزی برای عرضه داره.

 

آمار کوچ‌سرفینگ
عکس از: www.couchsurfing.com

 

تکلیف ما که امکان سفر نداریم چیه؟! ما چطور از کوچ‌سرفینگ استفاده کنیم؟

یکی از چیزهایی که تو ‌ده‌ها تجربه‌ی کوچ‌سرفینگم از میزبان‌هام شنیدم این بوده که:

” درسته که ما فرصت دیدن دنیا رو نداریم، ولی حداقل با هر مهمون یک بخش از دنیا رو به خونمون دعوت می‌کنیم و با قصه‌هاش توی سفرش شریک می‌شیم.”.

به نظر من میزبان مسافرهای باتجربه بودن و‌ معاشرت با اونها یکی از بزرگ‌ترین تجربه‌هایی هست که کوچ‌سرفینگ در اختیار ما میزاره. شاید اون موقع که هنوز سفرم رو شروع نکرده بودم نمی‌دونستم که شنیدن همین تجربه‌ها و دیدن از نزدیک دنیای پر از اعتماد همین مسافرهاست که داره پایه‌های سفر طولانی‌ام رو‌می‌سازه.

علاوه بر این معمولا توی همه‌ی شهرها یک عالمه فعالیت و برنامه و سفر توسط اعضای اون منطقه برنامه‌ریزی میشه و شرکت توی این برنامه‌ها، چه به عنوان یک مسافر چه به عنوان کسی که به ارتباطات اجتماعی علاقه‌منده خالی از لطف نیست.
فرصت تمرین و تقویت یک زبون خارجی هم جزو ‌مزایایی هست که می‌تونیم با میزبان بودن  بدست بیاریم و نیاز به توضیح اضافه نداره!

 

CS
عکس از: www.couchsurfing.com

 

در نهایت، به عنوان کسی که توی سفرش حداکثر استفاده‌ی ممکن رو از کوچ‌سرفینگ کرده و تجربه‌ی ده‌ها بار میزبان و میهمان بودن رو داشته، باید بگم که کوچ‌ سرفینگ یکی از غنی‌ترین تجربه‌هایی هست که میشه توی سفر بدست آورد و خارج از سفر ادامه‌اش داد. توی این مقاله هدفم تنها معرفی کوچ‌ سرفینگ بود. توی مقاله‌های بعدی در مورد نکات، احتیاط‌‌ها، روش‌ها و تجربه‌های مثبت و‌منفی بیشتر صحبت می‌کنم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.