کوهنوردی و نکاتی برای شروع آن

[تعداد: 5    میانگین: 4.2/5]

کوهنوردی برای برخی ها به عنوان یک ورزش بسیار سخت دیده می شود در حالی که برای دیگران صرفا یک سرگرمی هیجان انگیز است که قدرت، استقامت و فداکاری آن ها را به چالش می کشاند. کوهنوردی گاهی می تواند بسیار خطرناک باشد، به ویژه در زمانی که بی تجربگی، برنامه ریزی ضعیف و تجهیزات ناکافی وجود دارد. با این حال، زمانی که درست انجام شود، یک تجربه هیجان انگیز و پرطرفدار است. اگر به دنبال جواب این که چگونه کوهنوردی کنیم هستید با گروه کوهنوردی اورمان همراه شوید.

گروه کوهنوردی اورمان
کوهنوردی

 

۱- قبل از هر کاری تحقیق کنید.

قبل از آنکه به مقصد خود فک کنید، تا جایی که می توانید در مورد مهارت های مورد نیاز کوهنوردی و تجربه های دیگر افراد مطالعه کنید. خیلی مهم است که قبل از آن که قدرت بدنی کوهنوردی را داشته باشید، از لحاظ ذهنی نیز آن را بشناسید. یکی از بهترین راه ها، مطالعه و استفاده از تجربه ی کوهنوردان دیگر که کوه های زیاد پر چالشی داشته اند، می باشد. در مورد چگونگی صعود در ناحیه های مختلف حتما اطلاعات کسب کنید. اطلاعات خود را در رابطه با آب و هوای مختلف در کوه ها بالا ببرید. هر کوه سیستم هوایی منحصر به فرد خود را دارند. به عنوان مثال یاد بگیرید که در مواجهه با باران و رعد و برق چه کاری باید انجام دهید.

 

۲-حتما قدرت روحی خود را ارزیابی کنید.

چگونه کوهنوردی کنیم؟ این سوال در بسیاری از مواقع در رابطه با نگرش ذهنی شما مطرح می باشد. زیرا شما باید تصمیمات صحیح و سریع درباره شرایط و مسیرها و ایمنی را بیاموزید. برای بسیاری از کوهنوردان چالش های ذهنی بخش بزرگی از این سفر است، زیرا شما به طور کامل از روال معمول زندگی خود در خانه ای با سبک زندگی آسان به دنیایی وارد خواهید شد که تصمیم گیری در آن عواقب مهمی دارد که شما را کاملا مورد آزمایش قرار خواهد داد. قبل از شروع کوهنوردی این سوال ها را از خود بپرسید.

– آیا شما در شرایط سخت تصمیمات عجولانه می گیرید؟ این نوع رفتار خطرناک است. در کوهنوردی، به پایداری، تفکر آرام و روشن، و توانایی بهترین راه حل در سریع ترین زمان را نیاز دارید.

– آیا شما قادر به گذشتن از موانع می باشید یا ترجیح می دهید چیز دیگری که کمتر فشار آور است را انجام بدهید؟

– آیا شما با طبیعت دوست هستید؟ اعتماد به نفس بیش از حد اصلا خوب نیست، چرا که هنگام صعود می تواند شما را به سختی سوق دهد.

– آیا هنگام مواجه شدن با مشکلات راه حل درست به ذهنتان می رسد؟

 

۳- بدن خود را آماده کنید.

کوه نوردی نیاز به مهارت های خوب تناسب اندام و استقامت دارد، زیرا فعالیت بدنی شدید را نیاز دارد. پس از یک شیوه زندگی یک دفتری نسبتا بی حرکت، نمیتوانید به راحتی به سمت بالا برسید. با روش های آموزشی که برای شما بهترین است، به تناسب اندام و قدرت برسید . انواع فعالیت های  تناسب اندام که ممکن است به شما کمک کند عبارتند از:

– پیاده روی سریع و دویدن

– پیاده روی به صورتی که رفته روفته دشوارتر شود. ( مانند پیاده روی روی شیب )

– وزنه برداری و پیاده روی و دویدن با قرار دادن وزنه در کوله پشتی حالی که در شیب رو به بالا هستید

– و هر ورزشی که قدرت و استقامت (دو اصل مهم برای آمادگی جسمانی در هنگام کوهنوردی) را بهبود می بخشد.

 

۴- خودتان را تجهیز کنید

تجهیزات کوهنوردی بسیار خاص و کاملا ضروری هستند. شما دو گزینه دارید – خرید آنها و یا کرایه آن. اگر تصمیم می گیرید آنها را خریداری کنید، در ابتدا برای شما گران خواهد بود اما اگر به تدریج خریدتان انجام شود، گزینه خوبی خواهد بود ، زیرا می توانید مطمئن باشید که همه چیز به  به شما تعلق دارد و اگر قصد  کوهنوردی متوالی را دارید، سرمایه گذاری خوبی است. برخی دیگر ترجیح می دهند برای بار اول وسایل را کرایه کنند تا ببینند آیا کوهنودی با روحیه آنها سازگار است .

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید:

۵- در مورد اخلاق کوهنوردی یاد بگیرید

شناختن چگونگی صعود به کوه فقط در مورد جنبه های جسمی و روحی آن نیست. بسیاری از کوه ها در مناطق دور افتاده جهان قرار دارند و صعود شما می تواند بر محیط محلی تاثیر بگذارد. این افتخاری است که بتوانیم به کوه های بی نظیر صعود کنیم و بیشتر کوهنوردان بسیار نگران کوه ها در شرایط اولیه خود هستند و همچنین از امکانات و مکان های محلی استفاده نکنند و از فرهنگ های محلی استفاده نکنند.

دوست دار طبیعت باشید و ردی از خود به جا نگذارید.

کوه نوردی نباید به تنهایی انجام شود. حداقل، با دوستان و یا افرادی که قبلا صعود کرده اند صعود کنند.

کوهنوردی اورمان

۶– یک راهنمای خوب پیدا کنید

یکی از بهترین چیزهایی که می توانید انجام دهید این است که به یک باشگاه کوه نوردی در نزدیکیتان بپیوندید. از این باشگاه به باشگاه های دیگر متصل خواهید شد و شما می توانید راهنماهای خوب، با اعتماد و معتبر را از طریق آن ها پیدا کنید. مطلب مهمی  در مورد باشگاه ها این است که آنها صعود گروه را طوری ترتیب می دهند که اغلب مبتدیان با کوهنوردان متوسط همراه شوند. بنابراین شما می توانید مهارت ها را در ملاقات با دیگر کوه نوردان بیاموزیر.

وقت صرف صحبت کردن با کوهنوردان با تجربه در جلسات باشگاه را صرف کنید. آنها می توانند به شما مقدار زیادی از آنچه که همیشه از خواندن یاد می گیرند، بیشتر بدانند و حتی ممکن است شما را به ارائه راهنمایی به شما معرفی کنند یا حداقل به کسانی که می توانند به شما کمک کنند، به شما کمک می کنند.

باشگاه های صعود، تمایل دارند تا از کوه های فنی دشوارتری نسبت به سازندگان تجاری برخوردار شوند. هنگامی که مهارت های صعود خود را بهبود می دهید، زمانی که می خواهید توانایی های خود را افزایش دهید، این را در ذهن داشته باشید

 

۷– برای سفر آماده شوید.

بعد اینکه چگونه کوهنوردی کنیم را از بر شدید موارد زیر را از یاد نبرید.

– وسایل خود را با دقت بسته بندی کنید. تبر یخ، قلاب، چکمه ها و سایر موارد مورد نیاز خود را به دقت بسته بندی کنید. برخی از این موارد می توانند به راحتی کیسه ها را پاره کنند، موجب جراحت شوند و یا از بین بروند.

– همیشه با یک لیست بررسی کنید که همه لوازم مورد نیاز را به همراه دارید.

– سایر لوازم مورد نیاز مانند غذا، آب، لباس و غیره را بررسی کنید.

– با راهنما یا همراهتان در مورد مسیر و آنچه را انتظار می رود از جمله خطرات، شرایط آب و هوایی، مشکلات احتمالی، و هر گونه مسائل دیگر که نیاز به پوشش دارند، صحبت کنید. بر روی نقشه خود منطقه را نگاه کنید و مسیر را به خوبی در ذهن داشته باشید. هر راه ممکن دیگر که ممکن است به عنوان خروجی ایمنی مورد نیاز باشد را بررسی کنید.

– حرکات کششی را قبل از شروع مسیر فراموش نکنید.

– فقط در مسیر اصلی خود حرکت کنید مگر اینکه مانع بزرگی وجود داشته باشد که باعث جلوگیری شما از انجام این کار شود.

– مواردی که راهنما به شما می گوید را انجام دهید.

– از صعود لذت ببرید، عکس بگیرید و به خود افتخار کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.