چرا کوهنوردان به کوهستان معتاد می شوند؟

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

دلیلی که کوهنوردان به کوهستان معتاد می شوند:
در زمان اجرای فعالیت های هوازی با شدت ۶۰ تا ۷۰ درصد vo2max نورپپتیدهایی از دستگاه سیستم عصبی مرکزی تولید و ترشح می شوند بنام اندروفین.
اندورفین ها (Endorphins) یا مسکن های طبیعی موادی هستند که حساسیت گیرنده های درد را کم می کنند و از این طریق منجر به تسکین درد می شوند.
1- اندورفین ها بعنوان مرفین طبیعی بدن شناخته می شوند و نقشی که در بدن فرد ایفا می کنند در نهایت به نشاط فرد ختم میشود. در حقیقت نقش آن بیشتر شبیه تریاک در مواد مخدر است.
2- اندورفین در دستگاه عصبی مرکزی و غده هیپوفیز تولید و ترشح میشود. اندورفین دارای مشتقاتی بنام های آلفا،بتا،گاما هست.
عوامل تحریک کننده ترشح اندروفین:
۱- فعالیت بدنی به ویژه فعالیت های هواز
3- هیجانات مثبت
4- زمانی که فرد احساس درد داره
5- مصرف غذاهای تند
6- در زمانی که فرد عاشق میشه میزان ترشح این هورمون خیلی بالاست.

اعتیاد به کوهستان - چرا کوهنوردان به کوهستان معتاد می شوند؟

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید:

اعتیاد به کوهستان نکته:
کوهنوردی یک فعالیت هوازی ست که در مدت زمان طولانی اجرا می شود که باعث ترشح مقادیر زیادی از این نورپپتیدها می شود. باتوجه به تخیله عظیمی که در ذخایر انرژی بدن صورت گرفته از نظر تئوریکی یک روز بعد از کوهنوردی فرد احساس خستگی و ناتوانی دارد اما اینطور نیست، به دلیل ترشح بالای این نورپپتید فرد احساس نشاط وشادابی دارد. هنگامی که فرد یک هفته کوه نمیرود به قول معروف احساس خماری دارد به دلیل این که بدن به اندروفین معتاد شده است و زمانی که این نورپپتید ترشح نشود بدن فرد حالتی شبیه خماری یک فرد معتاد را پبدا می کند. اما نترسید جای نگرانی نیست شما معتاد نیستید زیرا این نورپپتید در بدن بطور طبیعی در پاسخ به نیازهای بدن ترشح شده است. اما در فرد معتاد این ماده وارد بدن میشود و محیط هموستئازی بدن را دگرگون می کند.
یک مثال جالب هنگامی فوتبال بازی می کنید فردا آن روز کمی کوفتگی و گرفتگی در عضلات تان احساس می کنید بااینکه فوتبال یک ورزش مهیج است و مدت زمان اجرا آن خیلی کم تر از کوهنوردی است و همچنین ذخایر انرژی به میزان زیادی کاهش نمی یابد اما زمانی که به کوه می روید اندورفین بیشتری ترشح میشه به دو دلیل ۱ ترشح اندورفین در فعالیت های با شدت متوسط به حداکثر میرسد ۲ طولانی تر بودن فعالیت بدنی این موارد باعث میشود که کوهنورد فردای آن روز احساس نشاط و شادابی داشته باشد.
فعالیت هایی که باعث ترشح این نورپپتید می شوند:
۱. ورزش های هوازی
۲.خندیدن
۳.مصرف غذا های تند
۴.مصرف شکلات
۵.موسیقی
و اصطلاحا می گویند که به کوه متعاد شدیم.

گردآوری : ساسان آخته ( باشگاه کوهنوردی اورمان )

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.