کوهنوردی و نکاتی برای اجرای بهتر آن

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

به تازگی چند برنامه کوهنوردی فوق العاده ای را گذراندم و در برنامه ای هیجان انگیز توانستم با گروه کوهنوردی اورمان سومین قله بلند ایران ( ساوالان ) را فتح کنم. قبل از رفتن به این برنامه، کوه هایی با درجه سختی آسان تر را امتحان کردم تا کمی آماده تر شوم. این کوه نکات زیادی را درباره کوهنوردی به من یاد داد، نکاتی که برای داشتن یک برنامه خوب و مفرح می تواند به دردتان بخورد.در ادامه برخی از این موارد ریز را با شما در میان می گذارم.

کوهنوردی
ساوالان

تجهیزات مناسب همراه داشته باشید

همیشه یادتان باشد در هر برنامه ای همانطوری که همراه داشتن تجهیزات خوب می تواند یک کوهنوردی موفق را برایتان فراهم کند، تجهیزات نامناسب هم می تواند کوه نوردیتان را سخت و خراب کند. شما در کوهنوردی درگیر طبیعت سخت و ناهموار کوه خواهید شد پس باید تجهیزات مناسب همراه داشته باشید. در دل کوهستان باید خود را برای هر آب و هوایی آماده کنید و هر وقت هوا بادی، بارانی و یا حتی برفی شد از لباس مناسب خود استفاده کنید. در این مسیر باید کفش های ضد آب، بارانی و یا بادگیری که با آن بدنتان خیس نشود، چوب مناسب کوهنوردی و لباس گرم همراه خود داشته باشید.

 

TREKKING - کوهنوردی و نکاتی برای اجرای بهتر آن

چالش های کوه را بپذیرید

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید:

قبل از اینکه به دل کوه بزنید شاید کوهنوردی در نظر شما چندان چالش برانگیز نباشد اما یادتان باشد که هیچ وقت کوه را دست کم نگیرید و همیشه خود را برای روبرو شدن با چالش ها آن آماده کنید. در کوهنوردی گاهی ممکن است زانو درد بگیرید (مثل حال الان من که در حال نوشتن این مطلب هستم ) در این شرایط شاید فکر کنید بهترین راه این است که همان لحظه کوهنوردی را تمام کنید و به خانه برگردید اما اگر بر درد خود غلبه کنید می توانید حس بینظیر پیروزی و موفقیت را در قله کوه تجربه کنید.

 

مدتی را استراحت کنید

در زمان اجرای برنامه بیشتر اوقات با لباس و کفش کوه هستید. سعی کنید همراه خودتان لباس اضافه داشته باشید تا هنگامی که در پناهگاه های کوه در حال استرحت هستید بتوانید از آن ها استفاده کنید. یک دمپایی و لباس راحت را می توانید راحت در وسایلتان جاسازی کنید.

 

f993edd52f3990ecbf2324efd7492fa3 - کوهنوردی و نکاتی برای اجرای بهتر آن

یک آداپتور جهانی و یا پاور بانک داشته باشید

این نکته برای برنامه های حرفه ای در خارج از ایران صدق می کند. در کوهنوردی های حرفه ای و برون مرزی گاهی در یک مسیر از چندین کشور مختلف عبور خواهید کرد. اگر عکس انداختن در طبیعت بکر را دوست دارید و در هر منظره جالبی دلتان می خواهید عکسی یادگاری بیندازید باید همراه خود یک آداپتور جهانی داشته باشید چون احتمال دارد که در کشورهای مختلف خروجی های الکتریکی با هم تفاوت داشته باشند.

 

آهسته قدم بردارید

این یک نکته خیلی مهم است. کوهنوردی با سرعت زیاد می تواند شما را خیلی خسته کند پس بیشتر از اینکه به فکر رسیدن به قله باشید از مناظر تماشایی کوه لذت ببرید. غرق در چشم اندازهای نفسگیر کوه شوید و به خاطر داشته باشید که این مناظر رویایی هدیه طبیعت برای کسانی است که چالش های کوهنوردی را از سر گذرانده اند.از نظر من کمی دیر رسیدن ارزشش به لذت بردن از مناظر بکر طبیعت می ارزد.

 

نویسنده : ساسان آخته ( گروه کوهنوردی اورمان )

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.