ماسال کجاست ؟

[تعداد: 3    میانگین: 3.3/5]

ماسال یکی از شهرهای زیبای استان گیلان است که در کنار کوه‌های تالش قرار گرفته . میتوان گفت ماسال یکی از جاهای ایران است که طرفداران بسیار زیادی دارد. طبیعت بسیار زیبای این شهر و ییلاقات سرسبز آن یکی از دلایلی است که موجب توجه طبیعت‌ گردان به این منطقه شده است. از طرفی اقیانوس ابری این منطقه پدیده زیبایی است که راه رفتن بر روی ابرها را از یک تخیل زیبا به واقعیت تبدیل می‌کند. این جاذبه‌های دست‌نخورده طبیعی و وجود رودخانه و غارهای زیبای این منطقه سبب شهرت ماسال شده است. با گروه کوهنوردی اورمان همراه شوید.

ماسال
ماسال

 

جغرافیا

کلمه ماسال را در معنی کنار کوه دانسته‌اند. این شهر در کنار رودخانه خالکایی قرار گرفته است، این رودخانه در ادامه مسیر خود از داخل شهر عبور کرده و چشم‌انداز زیبایی را ترسیم می‌کند. حدود شهر ماسال از شمال به رضوانشهر، از شرق به فومن و صومعه‌سرا، از غرب و جنوب به خلخال و استان اردبیل محدود می‌شود. ماسال دارای مساحتی در حدود ۶۲۲ کیلومترمربع است. ارتفاع این شهر ۸۴ متر بالاتر از سطح دریا است و می‌توان آن را دومین شهرستان مرتفع استان گیلان پس از رودبار دانست. شهر ماسال دارای طبیعت کوهپایه‌ای و جنگلی است. آب و هوای آن در ناحیه جلگه‌ای، مرطوب و در ناحیه کوهستانی، نیمه مرطوب است. این منطقه به دلیل کوهستانی بودن دارای زمستان‌های گرم و رطوبت بیش از ۷۵ درصد است. منطقه ییلاقات که یکی از جذاب‌ترین جاهای روستا است، دارای اقیانوس ابر زیبا و رویایی است.

ییلاق ماسال
ییلاق ماسال

 

مردم شناسی

ماســال را دارای جمیتی بالغ بر ۱۴هزار ۴۸۹ نفر دانسته‌اند. اکثریت مردم این شهر دارای قومیت تالشی هستند و به زبان مردم تالش صحبت می‌کنند. دهقانان شاندرمن نیز از این قبایل هستند. در حال حاضر، اکثر مردم این شهر به استان تهران مهاجرت کرده‌اند که بیشتر به منظور زندگی در تهران بوده است. به همین دلیل این شهر دارای قومیتی کهنسال است.

شغل اکثر مردم ماسال به دلیل داشتن طبیعت سرسبز، کشاورزی و دامپروری است. به همین دلیل در مراتع سرسبز ماســال می‌توان تصویر زیبایی از گله‌های گوسفند را مشاهده کرد. در این شهر محصولاتی مثل برنج کاشته می‌شود. همچنین علاوه بر پرورش دام، پرورش طیور و کرم ابریشم نیز در ماســال رایج است. در این شهر پدیده شنبه بازار یکی از رسوم اقتصادی مهم است که از طریق آن، مردم شهر محصولات خود را به فروش می‌رسانند.

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید:
ییلاق ماسال
ماسال

 

دیگر جاذبه‌ها

کمی بالاتر از اولسبلانگاه، محل مرگ «میرزاکوچک خان جنگلی» که به مشهدمیرزا معروف است نیز کمی بالا‌تر از اولسابلانگاه، در روستای «گیلوانه» است و مشتاقان این منطقه، می‌توانند از آن مکان دیدن کنند.

61c724e3 ef8e 4290 896c 23fe899540c0 - ماسال کجاست ؟

1808b33f a787 48e8 ba5b a739b805cb0a - ماسال کجاست ؟

فقط دیدن از نزدیک می‌تواند تعداد بسیار جاذبه‌ها را مشخص کند؛ زیرا طبیعت این شهر، به واقع دلفریب و رویایی است. اگر اهل طبیعت و لذت بردن از زیبایی‌های آن هستید برای دیدن این شهر حتما برنامه‌ریزی کنید و از دیدن مناظر زیبا و طبیعت ییلاقی شهر لذت ببرید.

 

گرد آوری : گروه کوهنوردی اورمان

منبع : ویکی پدیا

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.