کوه واشنگتن سردترین آب و هوای جهان را دارد!

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

آیا تا به حال برایتان سوال شده که کدام کوه سردترین آب و هوای دنیا را دارد؟ شاید فکر کنید جواب سوالتان قله هایی با ارتفاع بیشتر از ۸ هزار متر است اما این گونه نیست درست است که بلندترین قله ی دنیا یعنی اورست آب و هوای سردی دارد اما سردترین کوه دنیا بسیار کوتاه تر از این حرف هاست و ارتفاع آن حتی به ۲ هزار متر هم نمی رسد. این کوه که در ایالت نیوهمپشایر قرار دارد، بلندترین قله در شمال شرقی آمریکا و معروف ترین کوه شرق رودخانه ی می سی سی پی است. قبل از اینکه مهاجران اروپایی به این منطقه بروند بومی ها به این کوه خانه ی روح بزرگ می گفتند اما امروز خیلی ها این کوه را دارای سرترین آب و هوای دنیا می دانند. در ادامه گروه کوهنوردی اورمان  را همراهی کنید تا با کوه واشنگتن بیشتر آشنا شوید.

 

کوهنوردی
کوهنوردی کوه واشنگتن

 

کوه واشنگتن (Mount Washington) در منطقه ای با آب و هوای معتدل قرار دارد ولی شرایطش جوی آن دقیقا مثل آب و هوای قطبی است. سرمای وحشتناک، بارش همیشگی برف ، مه غلیظ، یخبندان سنگین و بادهای شدید تنها گوشه ای از ویژگی های آب و هوایی این کوهستان هستند. هرچند این کـوه چندان بلند نیست و فقط حدود ۱۹۰۰ متر ارتفاع دارد اما چنان آب و هوای سردی دارد که با قله ی کوهای اورست و یا قطب جنوب قابل مقایسه است.

Mount Washington

در بالای کوه واشتگتن یک ایستگاه آب و هوایی نیز قرار دارد که با زنجیر به زمین بسته شده است فکر می کنید چرا؟ برای اینکه بادهای شدیدی که در این کوه جریان دارد آن را با خود نبرند! کمترین دمایی که تا به حال در قله ی این کـوه به ثبت رسیده منفی ۴۶ درجه سانتی گراد است. برای اینکه به سردی این دما پی ببرد بهتر است بدانید که در دنیا فقط آب و هوای قطب جنوب از این دما پایین تر است. شدیدترین سرعت بادی که در این نقطه ثبت شده ۳۷۲ کیلومتر در ساعت قدرت داشته، بادی که تا مدت ها این منطقه را رکورد دار شدیدترین باد دنیا کرده بود. هنوز هم این منطقه  شدیدترین گردباد را دارد طوری که وجود این گردبادها به همراه سردی هوا باعث شده که سردی این ناحیه بسیار بیش از آن چیزی که دماسنج ها نشان می دهد باشد.

کوه واشنگتن
کوه واشنگتن

این کوه نزدیک به ۶۲ سال رکوردار شدیدترین وزش باد را داشت؛ ماجرای وزش این باد شدید به ۱۲ آوریل سال ۱۹۳۴ برمی گردد در آن سال محققان در رصدخانه ی کوه واشنگتن بادی با سرعت ۳۷۲ کیلومتر در ساعت را به ثبت رساندند، رکوردی که برای بیش از ۶۰ سال در هیچ جای دنیا دیده نشد تا اینکه بالاخره در سال ۱۹۹۶ این رکورد جابجا شد در این سال و در جریان طوفان اولیویا در استرالیا، ایستگاه آب و هوایی جزیره بارو رکورد جدید ۴۰۷ کیلومتر در ساعت را ثبت کرد. اولین رصدخانه ی این کـوه در سال ۱۹۳۲ بر روی قله ساخته شد و بیشتر قسمت های ساختمانش با زنجیر به زمین بسته مشد تا باد آن ها را نبرد.

در این کوه به غیر از بادهای شدید، برف های سنگینی هم می بارد به طوری که تقریبا در همه ی ماه های سال بارش برف وجود دارد و ارتفاع برف به طور متوسط به ۷٫۱۱ متر می رسد. در فوریه ی ۱۹۶۹، در این کـوه فقط در طول ۲۴ ساعت ۱٫۲۵ متر برف بارید. این شرایط بد آب و هوایی باعث شد که چارلز بروک، کسی که ایستگاه آب و هوایی را در بالای این کوه بنا کرد لقب کـوهی با سخت ترین شرایط آب و هوایی را به آن بدهد.

 

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید:

mount washington

جالب است بدانید که این کـوه با این آب و هوای سردی که دارد به همراه ایستگاه آب و هوایی اش از جاذبه های گردشگری و کوهنوردی است. مسیر مخصوصی به سمت قله ی این کوه وجود دارد که گردشگران و کوهنوردان ماجراجو را به این کـوه می رساند و کوهنوردان زیادی به آن صعود می کنند. وزش بادهای سنگین هم باعث شده که اینجا محل مناسبی برای ماجراجویی هایی مثل گلیدر فلایینگ باشد. کسانی که نمی توانند کوهنوردی کنند اما دوست دارند قله ی این کـوه را ببینند می توانند از قطار برای رسیدن به قله استفاده کنند.

گردآوری : گروه کوهنوردی اورمان

عکس ها : amusingplanet

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.