آشنایی با اصطلاحات کوهنوردی

[تعداد: 4    میانگین: 3/5]

بی شک یکی از محبوب ترین ورزشع هایی که این روزها محبوب خاصی دارد کوهنوردی است. اما اگر شما به تازگی می خواهید این ورزش هیچان انگیز و لذت بخش را شروع کنید، بهتر است که با برخی از اصطلاحات کوهنوردی آشنا شوید. این عبارت و واژه ها را احتمالا در برنامه های کوهنوردی که شرکت می کنید، از زبان همنوردان و یا در مسیرهای کوهنوردی  خواهید شنید. با گروه کوهنوردی اورمان تبربز همراه باشید:

 

کوه (Mountain):

زمینی که نسبت به پیرامون خود به طور مشخصی برجسته تر بوده و دارای دامنه های شیب داری باشد را کوه می گویند. هر چند ارتفاع دقیقی برای آن تعریف نشده است ولی معمولاً زمین هایی که حدودا ۶۰۰ متر از اطراف خود بلندتر باشند را کوه می نامند. کوه ها به سه شکل به وجود می آیند:

  • بر اثر چین خوردگی سطح زمین.
  • بر اثر فرسایش.
  • بر اثر فعالیت های آتشفشانی.
گروه کوهنوردی
گروه کوهنوردی

۵۲%آسیا ، ۳۶ %آمریکای شمالی ، ۲۵%اروپا ، ۲۲%آمریکای جنوبی ، ۱۷%استرالیا ، ۳%آفریقا را پوشانده اند و روی هم رفته ۲۴%خشکی های زمین را شامل می شوند.

کوهنوردی چیست : به بالا و پایین رفتن به صورت پیاده از ارتفاعات طبیعی کوهنوردی گفته می شود.

تپه hill چیست : به بلندی های با ارتفاع کمتر از ۶۰۰ متر نیز تپه گفته می شود.

 

tappe - آشنایی با اصطلاحات کوهنوردی
تپه

قله (Summit , Peak , Top):بلندترین نقطه هر کوه را قله می نامند. ممکن است در بالای برخی از کوه ها دو یا چند قله هم ارتفاع وجود داشته باشد. در کوه هایی که در رأس آن دو یا چند قله ی هم ارتفاع وجود دارد، قله بلندتر را قله ی اصلی و قله های کوتاه تر را قله ها ی فرعی می نامند.

 

gholle - آشنایی با اصطلاحات کوهنوردی

قله اصلی چیست : به بلندترین قله یک کوه قله اصلی گفته می شود.

قله فرعی چیست : به سایر قلل در یک خط الراس قلل فرعی گفته می شود.

رشته کوه چیست : به زنجیره ای از کوه های به هم پیوسته رشته کوه گفته می شود.

یال چیست : به محل برخورد در دامنه های شیب دار در بالاترین نقطه تماس(شیب محدب و برآمده بین ۲ دره) یال گفته می شود.

یال
یال

خط الرأس (Divide):به خط اصلی و بلندترین یال بین دو قله که محل تقسیم آب باران باشد، خط الرأس گفته می شود. واژه ی فارسی معادل آن آب پخشان است. خط الرأس اصلی محل تقسیم دو حوزه ی آب ریز جداگانه است. در حالی که خط الرأس فرعی با این که محل تقسیم آب است، اما آب های سرازیر شده از هر دو قسمت آن به یک حوضه ی آب ریز ریخته می شوند.

کوهنوردی
کوهنوردی

گردنه : پایینترین نقطه ی تماس بین دو کوه را گردنه می نامند.گردنه ممکن است محل عبور خودرو نیز باشد، مانند گردنه ی حیران، یا محل عبور راههای قدیمی باشد، مانند گردنه ی افجه بشم و یا مکانی باشد که فقط راه پیمایان از آن استفاده میکنند، مانند گردنه ی شانه کوه در منطقه تخت سلیمان.

دره چیست : محل برخورد دو دامنه ی شیبدار را در پایینترین نقطه ی تماس دره مینامند. دره معمولا محل عبور آب به صورت فصلی یا دائمی است.

خط القعر چیست : به ژرف ترین نقاط بستر رودخانه یا دره خط القعر گفته می شود.

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید:

صخره چیست : به سنگ های یکپارچه و بزرگ که صعود با یک طناب ۴۰ متری ممکن باشد صخره گفته می شود.

دیواره چیست : به سنگ های یکپارچه و بزرگ که صعود با یک طناب ۴۰ متری ممکن نباشد دیواره گفته می شود.

راه پاکوب چیست : به مسیری که در اثر رفت و آمد کوهپیمایان و کوهنوردان ایجاد می شود(رچ) پاکوب گفته می شود.

راه مالرو چیست : به مسیرهای جهت رفت و آمد حیوانات اهلی مالرو گفته می شود.

جان پناه چیست : مکانی به اندازه یک اتاق کوچک و بعضا متوسط در ارتفاعات کوهستانی بنا شده و بعضی از کوهپیمایان و کوهنوردان از آن جهت استراحت موقت و ضروری استفاده میکنند و دارای هیچگونه امکاناتی نمی باشد.

پناهگاه : مکانی که دارای بنای ساختمانی متوسط تا بزرگ می باشد و در کوهپایه ها و ارتفاعات متوسط بنا شده است که کوهپیمایان و کوهنوردان از آن به عنوان محل استراحت استفاده
می کنند.

قرارگاه چیست : به پناهگاه مجهز به خدمه و امکانات اولیه ، آب ، برق و … قرارگاه گفته می شود.

زیگزاگ چیست : در شیب ها در جهت بالا و پایین به سمت چپ و رایت حرکت می کنیم تا شیب کم شود به این شیوه پیمایش زیگزاگ گفته می شود.

شن اسکی چیست : مسیری که در کوه دارای شن و ینگ های گوچک می باشد و در هنگام فرود می توان روی آن سر خورد و پایین آمد. به این شیوه حرکت شن اسکی گفته می شود.

ارتفاع زدگی چیست : رقیق بودن هوا و کم رسیدن اکسیژن در ارتفاعات منجر به بیماری هایی می شود به این تغسسر حالت ارتفاع زدگی گفته می شود.

شن اسکی: به شیب های شنی که مقدار سنگ ریزه آن به اندازه ای کوچک است که کفش تا نیمه یا بیشتر در آن فرو می رود، گفته میشود.با رعایت کامل کلیه موارد ایمنی از این شیب ها عمدتا برای پایین آمدن استفاده می شود.

کارگاهمحلی که با بستن طناب و وسایل فنی به آن و خودمان می توانیم با اتکا به آن صعود یا فرود خود را ادامه دهیم.

هم هواییبسر بردن موقت در ارتفاع بالا برای تطبیق دادن و آماده کردن بدن با ارتفاع زیاد جهت صعود یا صعودهای بعدی.

 

گروه کوهنوردی اورمان تبریز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.