کویر مرنجاب کجاست ؟ یکی از بهترین مکان‌ها برای عکاسان

[تعداد: 2    میانگین: 3/5]

کویر مرنجاب

بر فراز شن

کویر؛ سرزمین زایش عشق و دوتار و رقص شن ها در باد است. آرامش کویر بی بدیل است. راه رفتن بر رمل های روان حس بسیار عجیبی دارد. دست که در شن ها می کنید انگار تمامی گرما و روح زمین در تا رو پود وجودتان رخنه می کند. در بین مقصدهای طبیعت گردی ، مرنجاب یکی از بهترین انتخابها برای دوستداران کویر است. طلوع خورشید در کویر چشم اندازی ست از تپه های طلایی رنگ و افقی بی انتها که هر بیننده ای را مسحور زیبایی خود می کند. و در شب، درست مانند دیگر نقاط بکر و کویری ایران، با آسمانی پر ستاره و خیال انگیز، سکوتی عمیق دارد. سفر به کویر تجربه ای الهام بخش است که هیچگاه از ذهن پاک نمی شود.

علاوه بر رمل ها و تپه های شنی که اصلی ترین جاذبه های کویر هستند، دریاچه نمک، جزیره سرگردان و کاروانسرای مرنجاب از دیگر جاذبه های گردشگری و طبیعت گردی این منطقه به شمار می آید. دریاچه نمکی وسعتی حدود ۶۵۰ کیلومتر مربع دارد و دو راه مرنجاب و چاه دستکن برای رسیدن به آن مناسب هستند. در زمان بارندگی عمق آب دریاچه به حدود ۲ سانتی متر می رسد که با تابش آفتاب کویری این آب به سرعت تبخیر شده و پلی گون ها یا چندضلعی های بسیار زیبایی را ایجاد می کند که تماشای آن لطف خاصی دارد. کویر مرنجاب به جز دارا بودن دریاچه نمک، دارای اقلیم و آسمانی مناسب برای ستاره نگری و برگزاری تورهای رصد آسمان یا آستروتوریسم است و گردشگران بیشماری را که مشتاق تماشای زیبایی های آسمان شب هستند به خود جذب می کند.

کویر مرنجاب در استان اصفهان و در نزدیکی شهرستانهای آران و بیدگل قرار دارد. در فاصله حدودی ۱۰ کیلومتری غرب رمل های روان این کویر زیبا و در نزدیکی دریاچه نمک، کاروانسرایی تاریخی متعلق به دوره ی صفویان واقع شده است. این کاروانسرا در حقیقت قلعه ای ست که به دستور شاه عباس و برای محافظت از جاده ابریشم و مقابله با هجوم بیگانگان ساخته شده بود. معماری این کاروانسرا رنگ و بوی طبیعت کویر را دارد. با دیوارهای آجری، طاق های بلند و استراحتگاه هایی که در طول تاریخ جان پناه مسافران بسیار بوده اند.

کویر مرنجاب طبیعت گردی اورمان
کویر مرنجاب

منطقه مرنجاب زیستگاه حیوانات زیبا مانند گربه شنی و روباه شنی ست که اگر خوش شانس باشید ممکن است در طول سفرتان آنها را ببینید. همچنین ممکن است گاهی دسته های کوچکی از شترها را که در حال گشت و گذار و چرا در بیابان هستند را ملاقات کنید. گیاهان این منطقه عمدتا از نوع شور پسند و درخت هایی مانند تاق، گز و ارته در آن رشد می کنند که متاسفانه در سال های اخیر به دست عوامل انسانی از تراکم آنها به شدت کاسته شده است که خوشبختانه سازمان منابع طبیعی جهت جلوگیری از فرسایش خاک و مهار بیابان زایی اقدام به احیا و بازآوری این گیاهان کرده است.

سفر به کویر مرنجاب و صعود از تپه های شنی و تماشای طلوع خورشید از بالای آنها ، خیره شدن به آسمان زیبای شب، غرق شدن در آرامش و سنگینی کویر، همه و همه بهانه ای می شوند تا پا از دغدغه های زندگی شهری بیرون بگذاریم و با یکی شدن با طبیعت به معنای واقعی زندگی کمی نزدیکتر شویم. اما علاوه بر این ها، کویر فرصت تفریح و خلق خنده های عمیق را نیز فراهم می کند. غلت زدن بر ماسه ها و سر خوردن از روی رمل ها به قدری لذت بخش است که نمی توان فراموشش کرد.

گرد آوری گروه کوهنوردی اورمان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.