آشنایی با ییلاق فیلبند

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

ییلاق فیلبند

بر فراز ابرها

گروه کوهنوردی اورمان

روستای فیلبند  به بام شرقی مازندران نیز معروف شده است مرتفع‌ترین روستای ییلاقی در حوزه مرکزی استان مازندران می باشد که در اقیانوسی از ابر و چشم‌اندازی بی‌بدیل از روی سبز طبیعت کشور چهار فصلمان آرمیده است.

آب و هوای فیلبند به گونه‌ای است که پیش‌بینی‌ هواشناسی در مورد آن اصلا قابل‌اعتماد نخواهد بود و در یک روز ممکن است شاهد چندین پدیده جوی باشید و تنها به فاصله چند ساعت هم برف، هم باران و هم پرتوهای درخشان آفتاب تابان را به تماشا بنشینید.

فیلبند یکی از مرتفع‌ترین روستای ییلاقی حوزه مرکزی مازندران است که در جنوب بابل در بخش بندپی غربی پذیرای گردشگران و علاقه‌مندان به طبیعت است. ارتفاع روستای فیلبند از سطح دریا حدود ۲۷۰۰ متر است. این روستا بر فراز ابرها قرار دارد، طوری که اغلب روزها ابرها همچون دریایی آبی و آرام تا بی‌کرانه‌ها چشم را می‌نوازد و خیره می‌کند، اما زمانی هم که ابر و مه وجود نداشته باشد و هوا به‌طور کامل صاف و آفتابی باشد، می‌توان از این روستا که در بلندترین نقطه منطقه است به تماشای مناظر اطراف پرداخت که در نوع خود بسیار لذت‌بخش است.

گروه کوهنوردی اورمان
روستای فیلبند

روستای فیلبند به بام شرقی مازندران نیز معروف است، چرا که روستا در نزدیکی قله ۳۳۹۲ متری اندوار و حصین‌بن واقع شده و با نقاط همجوار خود بسیار تفاوت ارتفاع دارد.
در خط‌الراس نزدیک به قله اندوار و در ارتفاعات جنوبی فیلبند، امامزاده‌ای واقع شده که به امامزاده قاسم معروف است. بقعه ی امامزاده قاسم در ارتفاع ۲۵۰۰ متری دارای یک دالان است که توسط سایبانی فلزی و شیروانی حفاظت می‌شود.

در اصل نام این ییلاق فلبند است. فل در گویش مازندرانی به معنی خستگی و بند هم به معناپی بند آمدن و نتوانستن است. علت نام گذاری روستا به دلیل ارتفاع بالای این ییلاق و کمرگاه‌های تندی است که عبور از آن را دشوار می‌کرده.

کوهنوردی اورمان
روستای فلبند

زمستان در فیلبند خیلی زود آغاز می‌شود و دیر به پایان می‌رسد و می‌توان گفت نزدیک به شش ماه سال همه جا پوشیده از برف است و سرمای طاقت‌فرسا همه جا را فرا می‌گیرد. فلبند در فصل زمستان به دلیل بارش برف و قطع شدن راه‌های ارتباطی تقریبا بدون سکنه می‌شود، ولی با شروع فصل بهار و جاری شدن جویبارها و رویش گیاهان خوراکی، بار دیگر زندگی و شور و شوق به منطقه بازمی‌گردد.

گروه اورمان
نمای برفی از فلبند

جاده فیلبند به سنگچال بسیار پرپیچ و خم است که در فاصله ۵ کیلومتری این دو روستا اختلاف ارتفاعش به ۷۰۰ متر می‌رسد. روستای سنگچال همچنین زیبایی‌های منحصربه‌فرد و خاص خود را دارد. منظره سنگچال از جاده ی منتهی به فیلبند واقعا زیبا و چشم‌نواز است.

b6e15478 48a9 4474 94a0 734486972fe4 - آشنایی با ییلاق فیلبند

مسیر دسترسی به روستای فیلبند

9fe88586 0256 4faa 9dd2 b3a62c48b5b0 - آشنایی با ییلاق فیلبند

برای رسیدن به فیلبند مسیر ۲۵ کیلومتر حد فاصل آمل تا هراز را در پیش بگیرید، پس از گذشتن از سنگچال ، می‌توانید چشم‌انداز خیره‌کننده، روستای فیلبند را مقابل دیدگان خود ببینید.

بهترین فصل بازدید از روستا

ddee155e 5237 45c4 8d83 5cd205f2dd85 - آشنایی با ییلاق فیلبند

بهترین زمان برای بازدید از ییلاق فیلبند از انتهای اردیبهشت ماه تا ابتدای مهرماه است.
اما این بدین معنا نیست که زیبایی این ییلاق در بقیه سال کاهش می‌یابد، بلکه به علت شرایط جوی رفتن به این منطقه دشوار می‌شود. زمستان در این روستا همیشه دیر تمام می‌شود. تنوع هوا، زیبایی‌های طبیعت، مناظر و چشم‌اندازهای اعجاب‌انگیز را فقط در فیلبند می‌توانید مشاهده کنید. فیلبند در تابستان‌ها بیش از هزار و دویست خانوار جمعیت دارد و در زمستان به‌طور کلی خالی از سکنه است، زیرا شدت سوز و سرما و برف امکان زندگی را غیر ممکن می‌سازد. بنابراین اگر هوای سفر در سر دارید، این روزهای گرم تابستانی را در آرامش سرسبز فیلبند سپری کنید.

گردآوری : ساسان آخته ( گروه کوهنوردی اورمان )

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.