آبشارهای آذربایجان شرقی و آشنایی با آن ها

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

هوای شهرمان رو به گرمي‌ است و جاهاي خوش آب و هوا و سرسبز براي سفر زياد طرفدار دارد. به وي‍ژه در تابستان كه برگ‌هاي درختان نو و خوش‌رنگ هستند. از اکثر جاهايي كه در تعطيلات و حتي آخرهفته‌ها خيلي شلوغ مي‌شود، آبشار ها هستند چون آبشارها در مناطق خوش آب و هوا كه هم كوه دارد و هم اغلب جنگلي هستند قرار دارند.

گروه کوهنودی اورمان لیست کاملی از آبشارهای استان آذربایجان شرقی را برای شما تهیه کرده است . هرچند لذت سفر به برخی از این آبشارها را با هم تجربه کرده ایم.

آبشار اسکندر

آبشـار اسکندر از آبشارهای استان آذربایجان شرقی در شهرستان تبریز در منطقه ای نزدیک تبریز (ده کیلومتری قزلجه میدان جاده تبریز – تهران) قرار دارد و سی متر ارتفاع دارد.

 

آبشار آسیاب خرابه

آسیاب‌خرابه (به ترکی آذربایجانی: خارابا دییرمان) یکی از مکان‌های دیدنی و گردش‌گری استان آذربایجان شرقی می‌باشد که در شهرستان جلفا و در چند کیلومتری مرز ایران با جمهوری آذربایجان واقع شده‌است.

این جاذبه گردشگری، در حدود ۲۷ کیلومتری هادی‌شهر و در نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان در ۵ کیلومتری روستای مینجان آباد، در حاشیه رود ارس قرار گرفته‌است

گروه طبیعت گردی اورمان
آبشار آسیاب خرابه

 

آبشار ماهاران

آبشـار ماهاران در شهرستان جلفا استان آذربایجان شرقی، در موقعیت ‎۳۸°۴۵′ شمالی و ‎۴۵°۴۵′ شرقی، کناره رود ارس در منطقه حفاظت‌شده کیامکی در نزدیکی روستای قشلاق در دامنه شمالی کیامکی داغ و در جنوب شرقی لیوارجان واقع شده است. این آبشار بیش از ۱۵ متر ارتفاع دارد. علاقمندان طبیعت، گردشگران و کوهنوردان به سوی این آبشار می‌آیند.

آبشار ماهاران
آبشار ماهاران

 

آبشـار پیرسقا

آبشـار پیرسقا قره آغاج در موقعیت جغرافیایی E4658 N3653 منطقه چاراویماق در 180 کیلومتری جنوب شرق تبریز واقع شده است.

آبشار پیرسقا
آبشار پیرسقا

 

آبشـار غار حاجی‌آباد

آبشـار غار حاجي آباد قره آغاج در موقعیت جغرافیایی E4656 N3649 غار صخره اي حاجي آباد در 46 کيلومتري جنوب قره آغاج و در دامنه هاي آفتاب گير ارتفاعات اکوزالان در ارتفاع 2500 متری از سطح دریاهای آزاد قرار گرفته است.

 

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید:

آبشـار اسب فروشان

آبشـار اسب فروشان سراب در موقعیت جغرافیایی E472729 N374649 در استان آذربایجان شرقی و در نزدیکی شهر سراب واقع شده است. روستاي اسب‌فروشان از توابع بخش مرکزي شهرستان سراب، در فاصله 13 کيلومتري جنوب غربي سراب واقع شده است.

 

آبشار میرکی

 

آبشـار سرکنددیزج

آبشـار سرکنددیزج یا آبشار شبستر یکی از جای‌های دیدنی استان آذربایجان شرقی است که در ۲ کیلومتری روستای سرکنددیزج از توابع دهستان میشو جنوبی بخش صوفیان شهرستان شبستر واقع شده‌است.

 

آبشـار بلوکان

آبشـار بلوکان در استان آذربایجان شرقی واقع است. این آبشار در ۴ کیلومتری شمال روستای بلوکان در میان دره‌ای سرسبز قرار دارد. (از خود روستا تا بالای آبشار اصلی حدوداً ۲ ساعت پیاده راه است) آبشار بلوکان در ارتفاع ۲۱۸۰ متری از سطح دریا قرار گرفته و ارتفاعی در حدود ۱۰ متر دارد.

 

آبشـار پیربالا

یکی از آبشارهای دیدنی استان آذربایجان شرقی است که در پیرامون روستای پیربالا از توابع دهستان میشاب شمالی بخش مرکزی شهرستان مرند قرار گرفته‌است. ارتفاع این آبشار حدود ۱۵ متر است. این آبشار در نزدیکی آبشار عیش‌آباد قرار دارد.

 

آبشـار عیش‌آباد

آبشـار عیش‌آباد یکی از مکان‌های دیدنی استان آذربایجان شرقی است که در پیرامون روستای عیش‌آباد از توابع دهستان میشاب شمالی بخش مرکزی شهرستان مرند قرار گرفته‌است. ارتفاع این آبشار حدود ۱۵ متر بوده و حدود ۳۰۰ متر مربع وسعت دارد

 

آبشـار گورداغ

 

آبشار گل‌آخور

آبشار گل‌آخور یکی از جاذبه‌های گردشگری استان آذربایجان شرقی است که در حوالی روستای گل‌آخور (گورئیل) از توابع دهستان ارزیل بخش خارواناشهرستان ورزقان ۶۰ کیلومتری غرب ورزقان در دامنه‌های غربی کوه کسبه و در میان جنگلهای ارسباران قرار گرفته‌است.

 

آبشار دانقاران

 

 

گردآوری : ساسان آخته ( گروه کوهنوردی اورمان )

منبع : ویکی پدیا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.