کیسه خواب

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

چطور از کیسه خواب خود به خوبی استفاده کنیم؟

گروه کوهنوردی اورمان

این نکات رو همیشه به خاطر داشته باشید تا بتوانید به بهترین شکل ممکت از کیسه خواب‌تان استفاده کنید و از خوابیدن در اون لذت ببرید.

“کیسه خواب”شما گرما تولید نمی‌کنه! بلکه فقط گرما اون رو حفظ می‌کنه. پس:

  1. به اندازه کافی بخورید: بدن شما  برای کوه‌نوردی، پیاده روی، دوچرخه سواری و… به میزان بالایی از انرژی نیاز دارد. اگر شما سوخت کافی به بدن‌تان نرسانید، بدن شما قادر به تولید گرمای کافی نخواهد بود.
  2. به اندازه کافی بنوشید: مطمئن شوید به اندازه کافی مایعات  در روز می‌نوشید.  یک بدن dehydrate شده(بی‌آب شده) نمی‌تونه گرما تولید کنه. قبل از اینکه به داخل کیسه خواب برید، با یک لیوان چای یا شکلات داغ، درجه حرارت بدن‌تون رو بالا ببرید.
  3. از خوردن الکل خودداری کنید:  در هوای سرد از خورد الکل اجتناب کنید! الکل ممکنه موجب بشه که شما احساس کنید گرم‌تر شده‌اید، اما الکل خیلی زود دمای بدن شما رو پایین می‌آورد.
  4. لباس‌هایتان را خشک نگه دارید:  لباس‌ها به اندازه کیسه خواب،  به ویژه کیسه خواب پر،  هنگام خیس شدن میزان عایق بودن‌شون  رو از دست می‌دهند. هرگز با لباس‌های مرطوب(حتی اگر این رطوبت در اثر عرق کردن بدن‌تان باشد)  وارد کیسه خواب نشوید. اگر لباس‌های اضافه‌تان را در یک کیسه “ضد آب” نگه‌داری کنید، می‌توانید مطمئن باشید که لباس‌هایتان خشک باقی خواهند ماند.

 

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید:

با یک کیسه خواب خوب و انتخاب درست کیسه خواب، شما فقط نصفی از راه را رفته‌اید.

داشتن خوابی راحت مستلزم رعایت نکات دیگر و داشتن لوازم دیگری نیز هست:

  1. زیر انداز: یک زیرانداز خوب اگر به اندازه کیسه خواب مهم نباشد، اهمیت آن پایین‌تر از کیسه خواب نیز نیست. یک زمین سرد یا هوای در جریان، دمای بدن شما رو کاهش می‌دهد. و در صورت وجود این مشکل اصلا مهم نیست چقدر کیفیت کیسه خواب شما بالاست.
    شما باید این مشکل رو با یک زیرانداز خوب کاهش دهید. اگر زیرانداز مناسب و عایق ندارید٬ با استفاده از پانچو یا بارانی در زیر زیرانداز٬ قابلیت عایق رو بهبود ببخشید.
  2. حفاظت در مقابل باد!: بادی با سرعت 25 کیلومتر/ساعت در دمای 5+ درجه سانتیگراد در شما احساسی شبیه به دمای صفر درجه ایجاد خواهد کرد. بنابراین چادر خودتان را در محلی برپا کنید که کمتر در معرض باد باشد.
  3. لباس زیر مناسب: گرمای کیسه خواب را با پوشیدن لباس زیر و جوراب گرم  بالا ببرید. پوشش خشک در پاها میزان عایق را بالا می‌برد.
  4. کلاه: وقتی در کیسه خواب می‌خوابید، سر تنها قسمتی‌ست که از کیسه خواب بیرون می‌ماند. اگر سر شما سرد باشد، تمام حرارت بدن شما به سرعت از دست خواهد رفت. پوشاندن سر یکی از مهمترین اقدامات برای عایق کردن بدن است. بنابراین قبل از خواب مطمئن شوید که سر خود را به شکل مناسبی پوشانده‌اید.

4480 - کیسه خواب

گردآوری : ساسان آخته ( گروه کوهنوردی اورمان )

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.